Zpravodajství

Kardinál Vlk a ministerstvo vnitra chtějí prolustrovat kněze

Kardinál Vlk a ministerstvo vnitra chtějí prolustrovat kněze

Kardinál Miloslav Vlk a ministerstvo vnitra chtějí vyšetřit spolupráci kněžích s komunistickou Státní bezpečností. Spolu s Ivanem Langerem se dohodli na zřízení zvláštního týmu odborníků. Cílem je odtajnit kněží, kteří s StB spolupracovali. Zároveň se ale bude podrobně zkoumat, ve kterých případech k tomu byli donuceni.

Zdroj: TV Nova

„Sekretář" bylo krycí jméno současného kardinála Vlka v dobách totality. StB o něm věděla všechno. I kam chodil nakupovat a s kým se kdy stýkal. On chce teď vědět, kdo z kněžích dobrovolně spolupracoval, ale i koho příslušníci Státní bezpečnosti získávali nelidskými praktikami.

Úsilí o pravdu ale může bolet věřící i kněží. Tak jak tomu bylo například v Polsku. Tam se sen o arcibiskupství rozplynul právě kvůli tajné minulosti. Wielgus zklamal. Odvrácenou stranou jsou ale i nevybíravé praktiky příslušníků StB, kterými si spolupráci s kněžími vynucovali. Ve zvláštní komisi, která vyšetří vazby kněžích na StB, zasednou archiváři vnitra i církevní historici. Kdy začnou pracovat se rozhodně příští týden.

 

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz