Zpravodajství

Polárníci trénují v Krkonoších na Špicberky

Polárníci trénují v Krkonoších na Špicberky
Zdroj: TV Nova

Když teď vyrazíte do Krkonoš a budete mít štěstí, potkáte tam skupinu českých polárníků. Jsou to členové expedice Arktos 3, která se chystá na zdolávání ledovců a hor na Špicberkách. Budou tak pouhých 900 km od Severního pólu. A na všechno nepohodlí, které je tam čeká, se teď pečlivě připravují právě v Krkonoších.

Právník, učitelka, zdravotní sestřička, manažer a další. Už za pár týdnů opustí republiku a měsíc poplují na 5000 km vzdálené Špicberky. Tam jejich expedice začíná.

Trénují teď téměř každý den, daleko od civilizace, ve sněhu a mrazu. Jsou tým a musejí být perfektně sehraní.

Mačky, sněžnice, cepín, pořádná lana, to jsou věci, bez kterých se členové expedice neobejdou.

Zkoušejí přecházet sněhové převisy s 80kilogramovým nákladem. Zatímco jeden ho táhne, druhý ho musí jistit lany. Trénují brždění cepínem, to pro případ, že jeden z nich při přecházení ledovce upadne.

Kromě maček potřebují sněžnice, aby se nebořili ve sněhu, a na delší přejezdy mají speciální běžky s tuleními pásy, díky nim mohou stoupat do svahu, aniž by se prosmekávali.

Na Špicberky vyrazí členové expedice v pátek 13. dubna a stráví tam tři měsíce.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz