Zpravodajství

Národní muzeum vybere firmu na opravu Vítkova

Národní muzeum vybere firmu na opravu Vítkova

Národní muzeum nyní vypsalo soutěž na výběr firmy, které připadne oprava Památníku Vítkov. Památník by tak měl projít kompletní rekonstrukcí. V ideálním případě by se na něm mohlo začít pracovat už letos v dubnu. Píše o tom dnešní vydání týdeníku Euro.

Zdroj: TV Nova

Památník Vítkov byl původně vystavěn jako symbol české státnosti. Vznikl rovněž na počest odvážných legionářů i vzniku samostatné Československé republiky. V roce 1928 tu při této příležitost Tomáš Garrigue Masaryk položil základní kámen.

Historie Vítkova

O několik let později si němečtí okupanti z památníku vytvořili sklad vojenského materiálu. Po válce pak přímo pod Žižkovou sochou vznikl hrob neznámého vojína na počest válečným hrdinům. Po roce 1948 tu komunisté zřídili Síň sovětské slávy. Po Gottwaldově smrti tu vzniklo mauzoleum s rozsáhlou balzamovací laboratoří. Přes veškeré snahy však Gottwaldovo tělo stejně nevydrželo. Roku 1962 bylo zpopelněno. Po revoluci byly ostatky komunistických prominentů z Vítkova odvezeny.

Přebudovat vstup a postavit kavárnu

Nyní se Národní muzeum znovu vrací k původní myšlence. Znovu chce Vítkovu vrátit podobu důstojného symbolu české státnosti. Ve výběrovém řízení bude určena firma, které připadne následná rekonstrukce. Ta by měla finančně vyjít na 230 milionů korun. Jedním z úkolů pro vybranou firmu bude přebudovat vstup z přední strany a zřídit v objektu kavárnu. Oprava potrvá zruba dva roky.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz