Zpravodajství

Trojkoalice bude jednat o euroústavě

Trojkoalice bude jednat o euroústavě

Lídři vládní koalice se dnes odpoledne sejdou kvůli euroústavě. Zástupci občanských demokratů, lidovců a zelených by se na schůzce měli definitivně dohodnout na oficiálním postoji české vlády k nejvyššímu evropskému dokumentu.

Zdroj: TV Nova

V současné době totiž Evropské unii předsedá Německo a to má vyjednání podpory pro euroústavu jako jednu ze svých priorit. Uvnitř koalice zatím ale nemají všechny strany na věc stejný názor.

Opoziční ČSSD by ráda prosadila diskuzi o euroústavě i do programu dnešního jednání Sněmovny. To se jí ale zřejmě nepodaří. Vládní strany změnu programu hodlají zablokovat a nejprve si ujasnit názory mezi sebou.

Napříkladzelení jsou zlobivým dítkem celé vládní koalice. Nejenže mají výhrady k postojům ODS vůči euroústavě, nelíbí se jim také vyjednavač vlády pro otázky ústavní smlouvy Jan Zahradil (ODS). Ten se vždy prezentoval výrazně protiunijními názory. Zelení jsou narozdíl od vládní ODS stranou s mnohem optimističtějším přístupem k EU.

Třecí plochy jsou v koalici i v jiných otázkách. Zelení nesouhlasí s umístěním americké radarové základny na území ČR. Požadují o celé věci navíc referendum. To je ovšem zcela proti postojům ODS, která podporuje zřízení radarů v ČR na základě rozhodnutí vlády, bez lidového hlasování.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz