Zpravodajství

Systém RAPEX je zneužitelný

Systém RAPEX je zneužitelný
Zdroj: TV Nova

Varovný systém RAPEX, který má v zemích Evropské unie informovat spotřebitele o zdraví či životu nebezpečných výrobcích, je lehce zneužitelný. Přišlo se na to při incidentu s organizací podobnou České obchodní inspekci. Italové totiž neoprávněně označili zboží českého výrobce za vysoce nebezpečné. Tím ho zcela diskvalifikovali na italském trhu. Proti tomu začali okamžitě protestovat Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Zdroj: TV Nova

V systému Rapex se každý týden objevuje varování před nebezpečnými výrobky. Ovšem lze jej použít i jako zbraň na nepohodlného výrobce. Vše začalo u termosek zlínské společnosti Tescoma. Ta je už 10 let exportuje do Itálie. Teď se ale termosky objevily v Rapexu coby velmi nebezpečné, protože obsahují azbest. Česká inspekce termosky raději překontrolovala. A výsledek? Dozorový orgán z Itálie neprofesionálně posoudil analýzu rizik u výrobku. Azbest sice v termosce je, ale spotřebitele neohrožuje, ledaže by se rozbila. Inspekce proto povolila její další prodej. Navíc se chce Italů zeptat, proč odebrali vzorky pouze jednoho výrobce a neudělali, jak je zvykem, průřez trhem.

Zdroj: TV Nova

Výzva Evropské komisi provozující RAPEX

Případ vyděsil nejenom naši inspekci, ale i slovenské, polské a maďarské dozorové orgány. Ty se proto sešly v Luhačovicích s jediným cílem. Zabránit tomu, aby došlo v budoucnosti ke zneužití systému Rapex. Výsledkem setkání je výzva Evropské komisi provozující Rapex. Aby v případě omylu šlo bleskově stáhnout chybnou informaci, aby se sjednotil výklad evropského práva a hlavně aby byla jednotná metodika pro stanovení rizika. V opačném případě Češi, Slováci, Poláci a Maďaři požadují, aby chybující dozorový orgán napříště uhradil poškozenému výrobci milionové ztráty.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz