Zpravodajství

VIDEO: Zapálili bezdomovce, teď půjdou za mříže

VIDEO: Zapálili bezdomovce, teď půjdou za mříže

Pražský Vrchní soud dnes potvrdil tři a půl roku vězení pro pro řidiče tramvaje a tři roky pro jeho známého, kteří v tramvaji podpálili bezdomovce. Poškozený Ladislav Vařejčko utrpěl těžké popáleniny na 21 procentech těla. Vrchní soud se případem zabýval podruhé.

Zdroj: TV Nova

Oba také musejí společně uhradit kolem 174.000 korun zdravotní pojišťovně. Poškozený má trvalé následky, zranění zhoršilo jeho pohyblivost.

"Zapal ho!" navrhoval prý řidič tramvaje komplicovi

Událost se odehrála předloni v květnu v noční tramvaji číslo 51 na konečné zastávce Divoká Šárka v Praze 6. Řidič tramvaje Robert Pokorný podle obžaloby chtěl bezdomovce vyhnat z vozu, a tak navedl Aleše Vacíře, aby spícímu muži zapálil oblečení. Oheň se ale rychle rozšířil po celém těle. Pokorný tvrdí, že Vacíře k ničemu nenaváděl. Vůbec prý netušil, že jeho známý bezdomovce podpaluje.

Bezdomovce si údajně všimnl, až když hořel 

Soud mu ale neuvěřil, podle něho jsou důkazy svědčící o jeho vině dostatečné. Vedle Vacířovy výpovědi má soud k dispozici také záznam z dopravního dispečinku, kam Pokorný událost hlásil. Dispečerovi řekl, že muže si všiml, až když už hořel, a že se zřejmě podpálil sám cigaretou. O Vacířovi nepadlo ani slovo. Kdyby byl skutečně nevinen, neměl by podle soudu důvod takto zkreslovat hlášení. Pokorný bezdomovce uhasil, Vacíř mezitím odjel autobusem domů.

Soud odvolání zamítl, odsouzení jdou za katr

Pokorný tak má jít za návod k ublížení na zdraví do vězení na tři a půl roku. Navíc si zřejmě bude muset odpykat zhruba rok za předchozí majetkovou trestnou činnost, za niž byl několikrát odsouzen k podmíněnému trestu. Ve zkušební době ale spáchal čin, kvůli kterému dnes stanul před soudem. Jeho advokát trvá na tom, že důkazy ho neusvědčují, a proto zvažuje dovolání jako mimořádný opravný prostředek, o němž by rozhodoval Nejvyšší soud.

Vacíř podle znalců trpí poruchou osobnosti, je zvýšeně sugestibilní, závislý na svých blízkých a zbrklý. Jeho životní vášní jsou tramvaje, chtěl se stát jejich řidičem, ale ze zdravotních důvodů práci nedostal. Jeho kamarád Pokorný ho občas nechával tramvaj řídit. Vacíř by prý udělal cokoli, aby se občas dostal do řidičské kabiny. Pokornému občas pomáhal bezdomovce z tramvaje vyhazovat. V osudný večer se mu zřejmě chtěl zavděčit, a proto muže na jeho popud podpálil, uvedla obžaloba. Vacířova advokátka uvedla, že trest je přiměřený, a proto zřejmě dovolání nepodá.

Poškozený Ladislav Vařejčko utrpěl těžké popáleniny na 21 procentech těla. Léčil se přes čtyři měsíce a podstoupil i transplantaci kůže.
Vrchní soud se případem zabýval podruhé. Vacíř původně dostal osm let za pokus o vraždu, Pokorného soud obžaloby zprostil. Odvolací soud ale případ vrátil, protože podle něho nebyly důkazy k posouzení skutku jako pokusu o vraždu. Proto byl Vacíř odsouzen za způsobení úmyslné těžké újmy na zdraví, které má nižší trestní sazbu, a Pokorný za návod k tomuto činu.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz