Zpravodajství

Do Česka se vrací německý odpad

Do Česka se vrací německý odpad
Zdroj: TV Nova

Do Česka se vrací německý odpad. Celníkům v Ústeckém kraji se během jediného měsíce podařilo zadržet dva kamiony naložené nelegálním komunálním odpadem, poslední případ se stal teprve včera. Oba kamiony přitom patří jednomu majiteli.

Celníci první kamion zadrželi začátkem února při běžné silniční kontrole na cestě do chomutovské společnosti R-Holding. Ta se zabývá recyklací plastového odpadu, ten ale v kamionu nebyl.

"Firma do Čech přivezla běžný komunální odpad, který ale skrývala za plastové lahve určené k recyklaci," říká Jiří Nejedlý, mluvčí ústecké celní správy. Dodal: "Odpad jsme zajistili a celý případ jsme předali České inspekci životního prostředí."

Teď už byl vlastník odpadků vynalézavější. Kamion vezl podle dokladů drť ke spálení. Jenže ve skutečnosti to byl rozemletý komunální odpad.

"Až proběhne celá procedura vrácení kamionu do Německa, provedeme následnou kontrolu u příjemce odpadu, R-Holdingu Chomutov," uvedl Jiří Turek z České inspekce životního prostředí.

V obou případech kamiony do Česka vypravila německá firma Sortek. Tu společně s R-Holdingem vlastní stejný člověk, Florian Schnur. Podle něj jde o nedorozumění.

"Nemusíme se vracet zpátky do německa, to je nějaké nedorozumění, jde o administrativní nejasnosti," brání se Florian Schnur.

Odpadky prozatím skončily na skládce v Litvínově. Situaci už začalo řešit ministerstvo životního prostředí, které s německou stranou jedná o jejich odvozu.

"Je třeba abychom při jednání s německou stranou zkoumali míru zavinění, z toho by se odvíjela výše příslušné sankce, až ve výši 50 milionů korun," sdělila mluvčí ministerstva.

Letos jde o první dva případy pokusu o převoz nelegálního odpadu. Loni jich bylo mnohem víc, krátce po problémech v Libčevsi se totiž zpřísnily kontroly na hranicích.

"Během roku 2006 celníci řešili 250 případů porušení předpisů, které upravují přeshraniční přepravu odpadu," uvedl mluvčí celníků Jiří Barták. Dodal, že jen v Ústeckém kraji jich přitom celníci měli padesát.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz