Zpravodajství

Mistrovství světa v luštění sudoku 2007 začne v Praze už za necelé tři týdny

Hlavní město České republiky přivítá již za necelé tři týdny účastníky 2. Mistrovství světa v luštění sudoku. Mezi účastníky z 31 zemí bude i šest českých reprezentantů s Janou Tylovou, loňskou mistryní světa v čela.

Nejlepší luštitelé sudoku z 31 zemí budou poměřovat svůj důvtip a logické myšlení od 28. března do 1. dubna 2007 v jednom z pražských hotelů. Na mistrovství nebudou chybět zástupci hádankářských velmocí, jako jsou USA, Japonsko, Německo, přijedou ale i reprezentanti Indie, Filipín, Turecka a poprvé se představí i hádankáři z Číny. Evropa bude mít na šampionátu výrazné zastoupení. Pestré národnostní složení ztvrzuje, že sudoku okouzlilo celý svět a stalo se nejoblíbenějším a nejrozšířenějším hlavolamem současnosti.

Šampionátu u nás předcházelo lednové Mistrovství České republiky v luštění sudoku, na němž titul mistryně republiky získala dvaatřicetiletá Jana Tylová z Mostu, která je rovněž držitelkou titulu mistryně světa v luštění sudoku 2006. Společně s Janou Tylovou bude Českou republiku na nadcházejícím 2. Mistrovství světa reprezentovat dalších 5 finalistů Mistrovství České republiky.

Na druhém místě republikového šampionátu skončil šestadvacetiletý Brňan Pavel Pellar, třetím byl patnáctiletý brněnský talent Jakub Ondroušek, který se stal druhou hvězdou klání. Po čtyřech hodinách suverénně zvítězil v základní části a pouze jedno zaváhání ve finále ho připravilo o titul mistra republiky. Mezi reprezentanty dále patří Vendula Šíchová, Robert Babilon a Petr Nepovím.

„Sudoku se pravidelně věnuje více než pětina Čechů, v západní Evropě je to možná ještě více," říká Vítězslav Koudelka, předseda Světové hádankářské federace a zároveň ředitel Mistrovství světa v luštění sudoku 2007. „V řadě médií se sudoku podařilo během krátké doby vytěsnit klasické křížovky. Počítáme proto s velkým zájmem soutěžících z celého světa." Zájem je dán rovněž tím, že se lidé naučili sudoku řešit v novinách a časopisech, na mobilu, v palmtopech i on-line na internetu. To vše sudoku činí stále atraktivnější hrou. Tvrzení o popularitě sudoku potvrzuje i to, že loni poprvé muselo být sudoku pro enormní nápor soutěžících vyčleněno z Mistrovství světa v luštění logických hádanek.

On-line sudoku si můžete užít také na našem webu, na homepage www.nova.cz.

Smart communication

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz