Zpravodajství

Harry Potter zatím nakladatele do vězení nepřivedl

Harry Potter zatím nakladatele do vězení nepřivedl

Obvodní soud pro Prahu 3 dnes v kauze šéfa Ottova nakladatelství Vlastimila Svobody obviněného z porušení autorského práva nerozhodl. K přelíčení se nedostavil jeden z důležitých svědků, na kterém trvala obhajoba. Soud proto po výslechu jednatelky Ottova nakladatelství jednání odročil na 15. května. První obvinění v případu padlo v dubnu 2005.

Zdroj: TV Nova

Ottovo nakladatelství v roce 2005 nelegálně vytisklo a prodávalo zhruba 10 tisíc padělků čtvrtého dílu Harryho Pottera s názvem Ohnivý pohár.

Autorská práva na knihy o malém kouzelníkovi má u nás pouze nakladatelství Albatros. Na jaře 2005 se ale na pultech objevily plagiáty čtvrté knihy série, Harry Potter a Ohnivý pohár. A podle policie to má na svědomí Ottovo nakladatelství. Před soudem stanul jeho majitel Vlastimil Svoboda.

Jednatelka Ottova nakladatelství dnes u soudu uvedla, že plnou moc k vydávání knih v České republice měl v jejich společnosti Svoboda. Ona se účastnila setkání se zahraničními autory. "Někdy v roce 1997 jsme se sešli se zástupcem Rowlingové, o autorských právech jsme ale nejednali," uvedla svědkyně.

Schůzka se konala ještě před tím, než v Česku začaly autorčiny knihy vycházet. Nakladatelství podle svědkyně vydává především ilustrované populárně naučné knihy, beletrii vydávalo pouze krátce.

Důležitým svědkem, který se k výslechu se nedostavil, je Dušan Šťastný. Ten měl podle spisu uzavřít s tiskárnou na Slovensku smlouvu na tisk knih o Potterovi. Podle svědkyně však smlouvy s tiskárnami podepisoval Svoboda nebo jeho slovenský partner, který měl povinnost se s ním o svých krocích poradit.

Problémy byly už s Dášeňkou

Svoboda se prozatím u soudu neukázal, mluvil za něj pouze jeho právník. Harry Potter není ale první problematická publikace Ottova nakladatelství. Ještě dříve bylo podezřelé z pirátského vydání Dášeňky Karla Čapka.

 

Pokud soud Svobodovi prokáže, že porušením autorských práv získal značný prospěch, hrozí mu až pět let vězení.

 

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz