Zpravodajství

Dubí již nebude rájem prostitutek

Prostitutky na vyhlášené trase, na silnici E55, konkrétně ve městě Dubí, přijdou zřejmě definitivně o práci. Město se totiž nechalo inspirovat vyhláškou, se kterou už jiné město - Ústí nad Labem - vyhrálo spor u ústavního soudu. Nařízení zakazuje prostituci na celém území města.

Vyhláška je už napsaná, zastupitelstvo ji bude schvalovat už na začátku května. Již nyní je jasné, že bude mít podporu všech zastupitelů, už na konci května bude tedy Dubí bez prostitutek úplně.

 

Radost mají hlavně místní lidé, obchod s bílím masem sice během roků výrazně polevil, ale přesto je tady prostituce stále velký problém.

Zákaz prostituce v Ústí nad Labem potvrdil Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) 3. dubna znovu potvrdil, že města mohou vyhláškou zakázat prostituci na veřejných prostranstvích. Plénum soudců po březnovém průlomovém verdiktu o nařízení Ústí nad Labem odmítlo  i návrh na zrušení obdobné plzeňské vyhlášky.

Vedení západočeské radnice vykázalo prostitutky z celého území města až za cedule s označením Plzeň. Nabízení sexuálních služeb na veřejnosti je prý od té doby minulostí.

Verdikt vyžene prostituci i Plzně

Návrh na zrušení plzeňských nařízení z let 2004 a 2006 podalo ministerstvo vnitra. Požadovalo, aby Plzeň vyjmenovala všechny ulice, v nichž je prostituce zakázána. Podle Ústavního soudu je však samotný odkaz na pojem "současně zastavěné území", který užíval stavební zákon, jasný.

"Vymezení v dané vyhlášce lze rozumně a s dostatečnou přesností interpretovat," uvedl soudce zpravodaj Pavel Holländer. Současně zastavěné území se v podstatě shoduje s hranicemi města.

Ústavní soudci dnes odkázali především na svůj minulý nález, jenž stál na argumentu, že zájem na dobrých mravech je významnější než další sporné aspekty zákazu prostituce. "Provozování této činnosti velmi výrazně ohrožuje mravní výchovu dětí a mládeže. Takové nabízení sexuálních služeb může u dětí vyvolat dojem něčeho běžného nebo normálního," řekla tehdy soudkyně zpravodajka Ivana Janů.

Soud dnes také znovu uvedl, že města mají právo veřejné nabízení sexuálních služeb regulovat. "Oblast prostituce není nijak upravena parlamentem, proto nejde o překročení zákonem dané působnosti obce," řekl Holländer.

Plzeňský magistrát po verdiktu o ústecké vyhlášce věřil, že Ústavní soud podpoří i jejich právní názor. "Rozhodnutí ÚS řeklo, že všechny naše vyhlášky jsou platné," tvrdil v březnu radní pro bezpečnost Petr Rund. Plzeň přitom vedla kvůli regulaci prostituce vleklý spor s ministerstvem vnitra. První obdobnou vyhlášku přijala v roce 2004.

Ministerstvo pozastavilo její platnost, a tak Plzeňští přijali nové nařízení s obdobným textem, což se loni ještě jednou zopakovalo. "Byli jsme připraveni točit to pořád dokola, protože jsme byli přesvědčeni o správnosti našeho názoru," řekl Petr Vágner z kanceláře tajemníka plzeňského magistrátu.

Podle Vágnera již Plzeň díky vyhlášce nemá s veřejnou prostitucí problém a dívky se zdržují za hranicemi města. "Ještě než vyhláška začala platit, objížděla městská policie příslušné destinace a po dobrém přesvědčovala kněžky lásky, aby se přesunuly tam, kde nařízení neplatí," uvedl Vágner. Proti prostitutkám, které se vyhláškou nyní neřídí, prý mohou zasáhnout strážníci i státní policie.

Starostové severočeských a západočeských měst uvítali už minulé rozhodnutí soudu. Připomněli však, že v České republice stále chybí zákonná definice prostituce, která by byla nejúčinnějším nástrojem k jejímu omezení či regulaci. Pravomoci měst a obcí navíc i po nálezu Ústavního soudu končí před dveřmi nevěstinců nebo privátů.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz