Zpravodajství

Celníci odhalili falešné čtyřkolky z Číny

Česká republika je oblíbeným cílem ilegálních obchodníků z Asie. Nyní zadrželi v Uhříněvsi u Prahy čeští celníci padělky čtyřkolek firmy Blata. Našemu serveru to sdělil mluvčí českých celníků Jiří Barták.

Celníci zadrželi v Praze kontejner, ve kterém objevili celkem 40 napodobenin oblíbených dětských motorových čtyřkolek, vyráběných tuzemskou firmou. Zásilka k nám doputovala přes Německo z Číny a byla určena jednomu obchodu. Před těmito napodobeninami už dříve varovala Česká obchodní inspekce. Prý jsou nebezpečné.

"Zboží bylo pašováno v kontejnerech," uvedl Barták. "Podle prvních informací se jednalo o 40 kusů čtyřkolek," sdělil našemu serveru Lukáš Vašíček z právního oddělení Blata. "Originál jedné čtyřkolky stojí 18 tisíc korun," dodal Vašíček. Podle něj pracovníci firmy viděli fotografie zboží, poté označili čytřkolky za falzifikáty.

Když celníci kontejner otevřeli, v jeho přední části byly obyčejné motorové koloběžky, dovážené legálně. Za hromadou krabic se však objevily balíky, které celníci vidět neměli. Začalo se vykládat a rozbalovat. Na světlo se tak začaly dostávat napodobeniny.

Originální čtyřkolky vyrábí jedna česká firma. S jejími padělky původem z Číny se obchoduje nejen u nás, ale prakticky v celé Evropě.

Padělky doputovaly do Česka z Asie přes Německo. Asie je kontinentem, kde se ochodníkům s pašovaným materiálem daří. "Většina ilegálního zboží směřuje do Česka z Asie," uvedl Barták.

Pro firmu Blata nejsou asijské padělky ničím neobvyklým. Loni zadrželi celníci napodobeniny modelů Origami B1, Elite 13 a MidiQuadard.

Už dříve před čínskými padělky varovala Česká obchodní inspekce. Jsou prý zdraví a životu nebezpečné. Zatím největší úlovek se našim celníkům podařil v prosinci 2005, kdy se našlo celkem 380 napodobenin.

Pašované zboží v hodnotě asi jeden milión korun bude úředně zničeno. Kolik dalších kontejnerů se pohybuje po území ČR, to celníci netuší.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz