Zpravodajství

Celníci odhalili falešné čtyřkolky z Číny

Česká republika je oblíbeným cílem ilegálních obchodníků z Asie. Nyní zadrželi v Uhříněvsi u Prahy čeští celníci padělky čtyřkolek firmy Blata. Našemu serveru to sdělil mluvčí českých celníků Jiří Barták.

Celníci zadrželi v Praze kontejner, ve kterém objevili celkem 40 napodobenin oblíbených dětských motorových čtyřkolek, vyráběných tuzemskou firmou. Zásilka k nám doputovala přes Německo z Číny a byla určena jednomu obchodu. Před těmito napodobeninami už dříve varovala Česká obchodní inspekce. Prý jsou nebezpečné.

"Zboží bylo pašováno v kontejnerech," uvedl Barták. "Podle prvních informací se jednalo o 40 kusů čtyřkolek," sdělil našemu serveru Lukáš Vašíček z právního oddělení Blata. "Originál jedné čtyřkolky stojí 18 tisíc korun," dodal Vašíček. Podle něj pracovníci firmy viděli fotografie zboží, poté označili čytřkolky za falzifikáty.

Když celníci kontejner otevřeli, v jeho přední části byly obyčejné motorové koloběžky, dovážené legálně. Za hromadou krabic se však objevily balíky, které celníci vidět neměli. Začalo se vykládat a rozbalovat. Na světlo se tak začaly dostávat napodobeniny.

Originální čtyřkolky vyrábí jedna česká firma. S jejími padělky původem z Číny se obchoduje nejen u nás, ale prakticky v celé Evropě.

Padělky doputovaly do Česka z Asie přes Německo. Asie je kontinentem, kde se ochodníkům s pašovaným materiálem daří. "Většina ilegálního zboží směřuje do Česka z Asie," uvedl Barták.

Pro firmu Blata nejsou asijské padělky ničím neobvyklým. Loni zadrželi celníci napodobeniny modelů Origami B1, Elite 13 a MidiQuadard.

Už dříve před čínskými padělky varovala Česká obchodní inspekce. Jsou prý zdraví a životu nebezpečné. Zatím největší úlovek se našim celníkům podařil v prosinci 2005, kdy se našlo celkem 380 napodobenin.

Pašované zboží v hodnotě asi jeden milión korun bude úředně zničeno. Kolik dalších kontejnerů se pohybuje po území ČR, to celníci netuší.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz