Zpravodajství

V hypotékách je již přes půl bilionu korun

V hypotékách je již přes půl bilionu korun

Už půl bilionu korun proteklo v Česku hypotékami. První možnost, jak tímto způsobem financovat své bydlení, se objevila už v polovině devadesátých let.

Zdroj: TV Nova

Celkový počet úvěrů se zvýšil ke konci března na téměř 282 tisíc, z toho 273 tisíc hypoték poskytly banky lidem a zbytek podnikům a městům. Vyplývá to ze statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Během samotného prvního čtvrtletí banky půjčily přes 35 miliard korun, meziročně o devět miliard více. Lidem banky poskytly za tři měsíce letošního roku přes 17 tisíc hypoték za 28,2 miliardy korun. Ve stejném období loni banky lidem půjčily téměř 19 miliard korun, trh s občanskými hypotékami tak stoupl o polovinu.

Přibližně o polovinu by měl trh stoupnout i za celý letošní rok, odhadují odborníci. V následujícím roce by ale kvůli očekávanému zdražení úvěrů mělo klesnout tempo růstu.

Například podle manažera útvaru Bydlení a úvěry Jana Kloučka banky letos zřejmě poskytnou lidem nové hypotéky za 150 miliard korun, zatímco loni to bylo kolem 100 miliard korun. Podle dřívějších odhadů GE Money Bank poskytnou domácí hypoteční banky letos klientům hypotéky za 124 miliard korun. Česká spořitelna očekává růst o 45 procent.

Důvodem vysokého zájmu o hypotéky je podle bankéřů dobrý stav ekonomiky, vyšší příjmy lidí, nižší nezaměstnanost, ale i růst cen nemovitostí a řada nových developerských projektů. Bydlení si navíc pořizují silné ročníky ze 70. let.

Částečně podle odborníků svoji roli v zájmu o hypotéky v letošním roce hraje i hrozba zvýšení snížené sazby DPH v příštím roce z pěti na devět procent, a tím zdražení výstavby. Vliv bude mít zřejmě i plánované zdanění výnosů z hypotečních zástavních listů.

V prvním čtvrtletí byla tradičně nejúspěšnější Česká spořitelna a Hypoteční banka. Česká spořitelna poskytla v prvním čtvrtletí občanům na bydlení hypotéky za 9,2 miliardy korun.

Hypoteční banka, která poskytuje hypotéky i klientům ČSOB a Citibank, poskytla občanům za první čtvrtletí na bydlení meziročně 8,6 miliardy korun. Raiffeisenbank půjčila přes hypotéky 3,5 miliardy korun a GE Money Bank 1,73 miliardy korun.

Za celou dobu poskytování hypoték půjčila Česká spořitelna již 200 miliard korun, a její podíl na trhu tak činí téměř 40 procent. Hypoteční banka za dobu existence hypoték v ČR půjčila 96 miliard korun a Komerční banka 90 miliard korun.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz