Zpravodajství

Soud znovu otevřel úmrtí v kauze lehkých topných olejů

Soud znovu otevřel úmrtí v kauze lehkých topných olejů

Brněnský krajský soud se dnes začal po více než roce opět zabývat dosud nevyjasněnými okolnostmi smrti podnikatele Marka Lehkého, který zahynul při výbuchu 30. března 1995 v Kvasicích na Kroměřížsku. Státní zástupkyně viní z vraždy muže zapojeného do obchodů s lehkými topnými oleji (LTO) podnikatele Milana Šišmu, jeho známého Jiřího Večeře a dále Jana Marcinka. Z trojice se k činu doznal jen Večeř. I přesto soud loni kvůli nedostatku důkazů muže nepotrestal. Vrchní soud v Olomouci později brněnskému nařídil, aby se kauzou zabýval znovu.

Zdroj: TV Nova

"Rozsudek jen tak brzy nepadne. Je nutné některé svědky vyslechnout znovu a budou vyslechnuty také další osoby," řekl dnes soudce Vlastimír Čech. Proces se koná za mimořádných bezpečnostních opatření. Do soudní síně provázejí obžalované policisté v kuklách s brokovnicemi.

Lehký podle obžaloby spolupracoval se Šišmou na podvodech týkajících se dovážených lehkých topných olejů. Podle některých informací Lehký nezákonně vydělal 40 milionů korun, o které se měl podělit se Šišmou. Protože se tak ale nestalo, rozhodl se prý, že jej nechá odstranit. Prostředníkem prý byl Večeř, jenž vraždu údajně za půl milionu korun objednal u Marcinka.

Lehký zahynul při výbuchu tří kilogramů trhaviny. Večeř přiznává, že byl zavražděn, další dva obžalovaní ale tvrdí, že s celou událostí nemají nic společného. Ani znalci si nejsou jisti, jak vlastně Lehký zahynul. Připouštějí dokonce, že mohl trhavinu odpálit sám, a spáchat tak sebevraždu. Jeho ostatky byly explozí rozmetány do vzdálenosti 50 metrů.

Zatímco Marcinek je stíhán na svobodě, Šišma a Večeř si od roku 2001 odpykávají tresty za zprostředkování další vraždy Lubomíra Holého, který byl takzvaným bílým koněm zapojeným do obchodů s lehkými topnými oleji. Státu těmito transakcemi vnikly v devadesátých letech velké škody na nezaplacených daních.

26. dubna 2007: Vězeň Vratislav Kutal, v březnu 2003 pravomocně odsouzený k deseti letům vězení za přípravu vraždy novináře a objednávku bombového výbuchu před olomouckým soudem, nebude mít nový proces. Pražský vrchní soud totiž v neveřejném zasedání zamítl Kutalovu stížnost protir ozhodnutí městského soudu, který mu v únoru obnovu procesu nepovolil.

Advokát vězně Josef Monsport se chce obrátit na Ústavní soud, protože soudy podle něj porušily Kutalovo právo na spravedlivý proces. "Vrchní soud stížnost zamítl s konstatováním, že nebyla až do doby rozhodnutí odůvodněna," řekl Monsport. Podle něj to ale není pravda.

Monsport zdůraznil, že má potvrzení pošty o převzetí doporučené zásilky adresované městskému soudu, který teprve po obdržení písemného vyhotovení stížnosti posílá spis k odvolacímu soudu.

"Na dokladu pošty je uvedena také váha zásilky, která koresponduje s celkovým rozsahem odůvodnění stížnosti," uvedl advokát s tím, že stížnost zdůvodnil na 15 stránkách. "Někdo to u soudu ztratil," míní Monsport. Podle něj tak Kutal neměl spravedlivý proces. "Budu podávat ústavní stížnost," dodal.

Podle médií patřil šumperský podnikatel a někdejší policista Kutal mezi hlavní překupníky v kauze podvodů s lehkými topnými oleji (LTO), jedné z největších kriminálních afér 90. let minulého století. Novinář z deníku Blesk, jehož neuskutečněnou vraždu si prý podnikatel Kutal objednal za milion korun, o případu LTO psal.

V Kutalově kauze svědčí proti odsouzenému především výpověď bývalého vojáka z povolání a rovněž odsouzence Jiřího Večeře, u kterého si Kutal objednal nejen vraždu novináře, ale k tomu i výbuch bomby v Olomouci a také neuskutečněnou explozi pod jedním pražským vozidlem taxi. Tyto výbuchy měly prý odvést pozornost policie od vyšetřování kauzy LTO.

Večeř si nyní odpykává trest 12 let za přípravu vraždy jednoho z údajných organizátorů obchodů s LTO Lubomíra Holého, kterou si podle něj objednal opět Kutal s dalším odsouzeným Milanem Šišmou. Kutalův podíl ale nebyl prokázán a v této kauze ho soud v roce 2003 na rozdíl od Šišmy a Večere obžaloby zprostil. Holého zastřelil najatý vrah v lednu 1995.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz