Zpravodajství

MZ zpracovává analýzu upravující postup odtajnění dokumentů ve sporu s Diagem

MZ zpracovává analýzu upravující postup odtajnění dokumentů ve sporu s Diagem
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zdravotnictví (MZ) zpracovává analýzu týkající se připravované dohody o zrušení mlčenlivosti v případu sporu státu s firmou Diag Human za údajně zmařený obchod s krevní plazmou. Serveru nova.cz to dnes potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „Důvodem je snaha sjednotit postup, na základě kterého bude zřejmé jaké dokumenty a informace smí jednotlivé instituce zveřejnit," řekl serveru nova.cz Cikrt. Dodal, že zatím není znám termín, kdy by se návrhem dohody o zrušení mlčenlivosti mezi Diag Human a ministerstvem zdravotnictví měla zabývat vláda.

Důvodem zpracovávání analýzy je mimo jiné skutečnost, že Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který nyní vystupuje za stát na straně žalovaného tvrdí, že není oprávněn přímo ze zákona zveřejnit žádné dokumenty týkající se sporu. „Dohoda o mlčenlivosti, která byla uzavřena mezi žalobcem a Ministerstvem zdravotnictví ČR a kterou nyní tito její účastníci ukončují, se vůbec netýká postavení a postupu ÚZSVM, jakožto procesního zástupce žalovaného státu," řekla už dříve serveru nova.cz mluvčí ÚZSVM Izabela Noveská.

Podle Noveské je ÚZSVM povinen zachovávat nadále mlčenlivost přímo ze zákona o ÚZSVM. „Povinnost mlčenlivosti, kterou je ÚZSVM povinen zachovávat nevyplývá z žádné smlouvy, ale přímo ze zákona o ÚZSVM," řekla Noveská. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ale situaci nevidí tak jednoznačně a je toho názoru, že ministerstvo je připraveno poskytnout veřejnosti veškeré možné dokumenty, které neohrozí průběh řízení.

O případných nárocích Diagu má rozhodnout arbitrážní řízení, které trvá již řadu let. Diag nároky dokládá znaleckým posudkem společnosti Ernst&Young. Podle posudku má Česko vyplatit bez úroků 2,5 až 4,6 miliardy.

Z obchodu s plazmou sešlo údajně po nepříznivém vyjádření ministra zdravotnictví Martina Bojara z roku 1992. Parlamentní vyšetřovací komise však odhalila, že dánská firma Novo Nordisk, zahraniční partner Diagu, odmítla spolupráci nikoli kvůli Bojarovu výroku, ale protože Diag Nordisku dlužil peníze. Právník Diagu Jan Kalvoda to popřel.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz