Zpravodajství

Krejčíř si krádež neobjednal, nalezení kufříku nebyla náhoda

Krejčíř si krádež neobjednal, nalezení kufříku nebyla náhoda
Zdroj: TV Nova

Minulý týden v úterý ztratil dozorující státní zástupce spis o uprchlém podnikateli Radovanu Krejčířovi. Média v neděli informovala o tom, že ve středu byl spis náhodou nalezen při zásahu proti lidem, kteří jsou podezřelí z vaření pervitinu. Podle mluvčího brněnských policistů Bohumila Maláška se však nejednalo o náhodu, nalezení kufříku předcházela koordinovaná akce dvou speciálních skupin policie, uvedl pro nova.cz Malášek. Kufřík byl ukraden řediteli odboru Nejvyššího státního zastupitelství Milanu Horváthovi, údajně nikoli na Krejčířovu objednávku.

"Když se kufřík ztratil, ustavili jsme speciální tým. Měli jsme zároveň poznatky o osobách, které byly již dříve spojeny s trestnou činností ohledně výroby drog," řekl nova.cz Malášek.

Na případu tedy pracovala jak speciálně vytvořená skupina v souvislosti se ztrátou kufříku, která měla podle Maláška rozhodující podíl na úspěchu akce, tak zároveň i protidrogová skupina policie.

Malášek tak upravil své původní tvrzení, že kufřík padl do rukou policie náhodou.

Zdroj: TV Nova

Policie: Krejčíř si krádež neobjedbal

Podnikatel Radovan Krejčíř, který je nyní ve vazbě v Jihoafrické republice, si podle policie v žádném případě neobjednal krádež spisů ke svému případu, o které přišel minulý týden ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Milan Horváth. Novinářům to dnes řekl brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk.

Kufřík s doklady z vozidla žalobce ukradli zloději, kteří podle ředitele ani netušili, jaké dokumenty si odnášejí. Po necelých dvou dnech byli pachatelé dopadeni a spisy, v nichž je údajně uvedeno, jak bude stát pokračovat při jednáních o vydání Krejčíře do Česka, zajištěny. Podle Horvátha auto bylo uzamčené, zloději naopak tvrdí, že nebylo.

"Spisy ukradli pětatřicetiletý muž se svojí třiadvacetiletou přítelkyní. "Nejprve je schovali, pak je chtěli prodat a nedařilo se jim. Kontaktovali média a nakonec i obhájce Radovana Krejčíře," uvedl ředitel.

Dokumenty ke kauze Krejčíř měl Horváth uloženy v černém kufříku za sedadlem řidiče ve svém vozidle Škoda Octavia. Vůz v úterý večer zaparkoval v brněnské Jaselské ulici a odešel domů. Později ohlásil, že bylo auto vykradeno.

Auto prý zamčené nebylo

Horváth tvrdí, že auto bylo uzamčeno. Vůz nalezl vykradený a uzamčený. Dvojice pachatelů však uvádí, že auto nebylo uzamčeno. Podle policie nemají pachatelé zkušenosti s vloupáním do vozidel a na voze nebyly nalezeny žádné stopy po násilí, které by potvrzovaly, že při otvírání auta museli zloději překonávat zámek.

"Do konce tohoto týdne bychom měli vědět, která z verzí je pravdivá," doplnil ředitel. Pokud se potvrdí, že auto nebylo uzamčeno, může být dvojice potrestána nikoli za trestný čin krádeže, ale pouze za přestupek.

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká označila krádež spisů za Horváthovo zásadní pochybení. Pravděpodobně na něj podá ještě v tomto týdnu kárnou žalobu.

Vesecká podá kárnou žalobu na Horvátha

Kufřík byl ukraden řediteli odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Milanu Horváthovi. Kromě důvěryhodného policejního zdroje to dnes nepřímo potvrdil  také on sám.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká řekla, že o jeho osudu rozhodne patrně ve středu. Je pravděpodobné, že podá k olomouckému vrchnímu soudu na Horvátha kárnou žalobu.

"Je nutné zdůraznit, že spisy, které byly ukradeny, nepožívají vůbec žádný stupeň utajenosti. Přesto se takováto věc nesmí státnímu zástupci stát," uvedla Vesecká. Není zatím jasné, zda Horváth nepřijde kvůli krádeži o funkci. Jím řízený odbor se zabývá tou nejzávažnější kriminalitou v České republice.

Kufřík byl podle dostupných informací ukraden v Brně z auta Horvátha v úterý odpoledne. Státní zástupce jej v něm ponechal bez dozoru. Do čtvrtečního rána vypátral dvacetičlenný tým kriminalistů zloděje. "Patrně ani nevěděl, co z vozidla krade. Lup chtěl nějak zpeněžit, což se mu ale nepodařilo," řekl k tomu dnes ředitel brněnské policie Jaroslav Vaněk.

 

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz