Zpravodajství

Železniční podvod: inspekce protestuje proti zprávě českých drah

Železniční podvod: inspekce protestuje proti zprávě českých drah
Zdroj: HZS

České dráhy uzavřely vyšetřování nehody, při které v březnu na Mělnicku vykolejil rychlík po nárazu do úmyslně nastraženého auta. Výsledek vyšetřování - a sice, že příčinou nehody bylo auto na kolejích - je ale podle nezávislé Drážní inspekce nedostatečný. Inspekce poukazuje hlavně na to, že se České dráhy vůbec nezabývaly komunikací mezi policií a výpravčím, který na zablokovanou trať vlak poslal.

Na začátku byl pojistný podvod, na konci vykolejený rychlík. 19. března postavili tři muži na Mělnicku na koleje luxusní auto, policisté ho ale objevili včas a varovali výpravčího. Autentické nahrávky z komunikace výpravčího a policisty - POSLECHNĚTE SI ZDE! 

"Pane výpravčí, prosím vás, máme teďka zprávu, že na železničním přejezdu mezi Lužcem a Horníma Beřkovicema, na tý hlavní trati, nějaký blbec sjel ze silnice a zůstal viset na kolejích mimo, mimo přejezd, nepouštějte tam teďka nic, já tam hned posílám policejní hlídku," hlásí policista výpravčímu událost nehody.

"No, my tam teď nic nejedem a pak mi zavolejte, ju, až to bude v pořádku," odpovídá výpravčí. "Jo, zavolám samozřejmě, jo," potvrdil policista.

Auto stálo tady, výpravčí ale v domnění, že policista mluvil o jiném místě, na trať pustil rychlík, který při srážce s vozem vykolejil.

"Výpravčímu bylo sděleno obvinění pro trestný čin obecného ohrožení," řekl mluvčí mělnické policie Karel Sulek.

České dráhy téměř dva měsíce nehodu vyšetřovaly

Podle drah je odpovědnost na straně řidiče vozu Audi A8, který zůstal na kolejích. O případné vině výpravčího není v závěrech vyšetřování ani slovo. A to vadí Dražní inspekci, která říká, že tuto záležitost České dráhy vůbec nešetřily. Případné rozpory v komunikaci jsou předmětem vyšetřování policie, brání se České dráhy.

Policie zatím obvinila jen výpravčího, policista - který mu volal - prý chybu neudělal. S tím ale drážní inspektoři nesouhlasí. Podle nich je část viny i na policistovi.

"Výpravčí si není vědom žádného pochybení a drážní inspekce si také není vědoma toho, že by pouze výpravčí pochybil," řekl náměstek drážní inspekce Jan Kučera.

"Inspekce si vyžádala další doplnění spisu," řekl serveru nova.cz Zdeněk Malý, vyšetřovatel drážní inspekce. Podle něj závěrečná zpráva inspekce bude známa až za několik týdnů.

Inspekce chce plně využít šestiměsíční lhůtu, kterou na vyšetřování ze zákona má. Viníky čeká nejen soud, ale i splácení škody 26 milionů korun, která při nehodě vznikla.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz