Zpravodajství

Kvůli kauze opilého podnikatele odvolán okresní státní zástupce

Kvůli kauze opilého podnikatele odvolán okresní státní zástupce
Zdroj: TV Nova

V Ústí nad Orlicí se odehrály personální změny na okresním státním zastupitelství. Bývalý šéf OSZ byl odvolán ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS) na návrh nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Kačírek ale zůstává státním zástupcem. Našemu serveru to sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

"Důvodem byla Kačírkova nedostatečná řídící a kontrolní činnost," uvedla Kuncová. "Jednalo se o nedostatečný výkon dohledu vedoucího státního zástupce v konkrétní trestní věci," dodala mluvčí ministerstva. "Absolutně s takovým rozhodnutím nesouhlasím," sdělil bez uvedení podrobností Kačírek.

Jméno nového okresního státního zástupce v Ústí nad Orlicí zatím nikdo nezná. "Od 18. května je zastupováním funkce okresního státního zástupce pověřena Anna Šírová," uvedla Kuncová.

Kačírek tak byl potrestán za to, že jako nadřízený nezabránil státní zástupkyni Aleně Provazníkové, aby umožnila opilému podnikateli se mimosoudně vyrovnat s pozůstalými obětí nehody. Podnikatel při nehodě zabil dva lidi. Celá kauza začala, když v Českých Libchavách opilý podnikatel ve 120kilometrové rychlosti narazil do dalšího auta a v něm zabil dva mladé lidi.

Místo, aby byl souzen a poslán do vězení, mu státní zástupkyně Alena Provazníková umožnila mimosoudní narovnání s pozůstalými po obětech. Za necelé dva miliony korun se vykoupil z vězení. "Rozhodnutí o mimosoudním narovnání bylo neadekvátní a nezákonné," uvedl již dříve Renata Vesecká.

Kačírek byl na dovolené

Provazníkové byl Krajskou státní zástupkyní udělen nemírnější možný postih - ústní výtka.

Pavel Kačírek byl ve čtvrtek ve funkci OSZ v Ústí nad Orlicí poslední den.

"Já si za svým rozhodnutím stojím, takový člověk nemůže řídit okresní státní zastupitelství," uvedl ministr Pospíšil.

A tak jediný, kdo byl potrestán je Pavel Kačírek, který navíc v době kdy Alena Provazníková tento případ rozhodovala, byl na dovolené a o případu se dozvěděl až po půl roce z médií.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz