Zpravodajství

Federace strojvůdců chce znovu stávkovat

Federace strojvůdců začala opět hovořit o stávce. Důvodem je chystaný nový předpis Českých drah, podle kterého se mají strojvůdcům zkrátit časy na přípravu vlaku. Ty jsou podle nich už nyní velmi napjaté a další zkrácení by prý ohrozilo bezpečnost cestujících. To však vedení drah rezolutně odmítá.

Část kontroly, například u elektrických lokomotiv, chtějí dráhy zkrátit z 25 na 16 minut. Jenže to prý to povede k tomu, že strojvůdci budou vystresovaní. Dojde prý snadněji k nějakému omylu a omyl na železnici vždycky může mít fatální následky.

Zatímco odboráři vidí za krácením příprav to, že drahám chybí 600 strojvůdců, které si před lety samy vyhodily, dráhy argumentují zefektivněním práce, která je desítky let nastavena stejně.

"Bavíme se o normách z roku 1973 a za tu dobu i technika udělala další a další pokroky," říkají dráhy.

Z tohoto materiálu Drah ale protichůdně vyplývá, že lokomotivy vybavené lepší technologií, si žádají delší přípravy. Pokud je dráhy, zkrátí prý dojde k jednoznačné situaci. I když dráhy přiznávají, že strojvůdcům už potřetí předložily pro ně neakceptovatelné zkrácení časů výhrůžkám stávkou nerozumějí.

Odboráři ale tvrdí, že skončí s výhružkami, pokud dráhy začnou jednat férově a nebudou je tlačit do kouta. V opačném případě podle FS další vyjednávání ztrácí smysl a začnou pracovat na přípravě stávky.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz