Zpravodajství

Firmy na Ústecku marně shánějí zaměstnance

Firmy na Ústecku marně shánějí zaměstnance

Investoři, kteří v posledních měsících přicházejí do Ústeckého kraje, mají problém sehnat dostatek zaměstnanců. I když je v regionu největší nezaměstnanost v České republice, někteří mají problém sehnat zájemce o práci a musí zaměstnance i dovážet. Přiznal to hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

Zdroj: TV Nova

V Ústeckém kraji bylo na konci dubna bez práce 58 620 uchazečů o zaměstnání. Míra nezaměstnanosti dosahuje 12,6 procenta, což je nejvíce v České republice, jejíž průměr byl 6,8 procenta.

Některým se nechce se nechce dělat

Podle Šulce ani tato vysoká čísla neznamenají, že je v regionu zájem o práci. "Mnoho lidí pracovat nechce," uvedl. Velký problém mají především investoři, kteří shánějí kvalifikované pracovníky nebo nabízejí náročnější práci.

Podle mluvčího ústeckého krajského úřadu práce Jaroslava Lejčka je největším problémem nedostatečná kvalifikace nezaměstnaných. Zhruba polovina lidí bez práce jsou takzvaně dlouhodobě nezaměstnaní, většina z nich má pouze základní vzdělání a často nemají zájem o rekvalifikovaci. Takoví nezaměstnaní jsou podle Lejčka téměř neumístitelní.

Řešením může být motivace

Řešením by podle něho mohl být připravovaný zákon, který bude uznávat částečné vyučení na určitou část nějakého oboru a motivační vyplácení sociálních dávek.

Nezaměstnanost v Ústeckém kraji v posledních měsících klesá, protože sem přišla řada investorů, kteří vytvořili nová pracovní místa. Ještě na konci dubna 2006 práci nemělo přes 68 tisíc lidí a míra nezaměstnanost byla 14,4 procenta.

V průmyslové zóně Triangle u Žatce například budují závody na výrobu LCD displejů a kompletaci televizorů japonské společnosti IPS Alpha a Hitachi. Investují přes pět miliard korun a během několika let zaměstnají až 4 tisíce lidí. Do regionu přišlo i mnoho menších investorů; ve středu v Krupce na Teplicku otevřela závod izraelská společnost Tivall. Při výrobě vegetariánských potravin chce zaměstnat 250 lidí.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz