Zpravodajství

Krejčíř k soudu nepřišel, boj byl pěkně ostrý

Soud s českým podnikatelem Radovanem Krejčířem v Johannesburgu odložil rozhodnutí na pondělí. Prokurátoři sváděli s právníky bitvu, zda jej znovu zaktnou. Krejčíř však k soudu vůbec nedorazil, podle jeho právníků je však stále na území Jihoafrické republiky, uvedl zvláštní zpravodaj TV Nova z JAR Jiří Hynek. Soud v Johannesburgu byl velmi tvrdým bojem, atmosféra byla napjatá.

Do pondělka, kdy soud definitivně rozhodne, nesmí být údajně Krejčíř zatčen, řekl Hynek. Na místě byli i zástupci Interpolu, připraveni k zákroku.

Krejčíř byl v pondělí propuštěn na svobodu a soud nyní projednává žádost jeho advokátů, aby ho policie nesměla zadržet na základě nového zatykače. Krejčíř se dnes do soudní síně nedostavil, ale to ani nebylo jeho povinností.

Soudy v JAR jsou tvrdým bojem

Soudy v JAR probíhají za velmi jitřivé atmosféry, anglosaský soudní systém je tím charakteristický. Stejně tak tomu bylo i na pátečním líčení. Obhájci i prokuratura spolu bojovali natvrdo, popsal Nova.cz atmosféru u soudu Hynek. Účastníci soudu se navzájem překřikovali, špičkovali se, byli jízliví, ale také vedli dlouhé monology. Prokurátoři byli v pátek  navíc perfektně připraveni, narozdíl od předešlých přelíčení.

Krejčířův syn Denis se ptal obhájců na peníze

Očekává se, že Krejčíř nepřijde ani k pondělnímu soudnímu stání. Policie Krejčíře do pondělka ani nemůže hledat, neoficálně se o to ale snaží, řekl Hynek.

Český podnikatel dal právníkům již dříve podle našich informací asi 10 tisíc euro. Krejčířův syn Denis, který mluví velmi dobře anglicky, se advokátů podle Hynkových slov ptal, kolik bude pro ně ještě potřeba peněz. Jejich odpověď však byla prozatím neurčitá.

Byl vydán nový zatykač

Na Krejčíře byl bezprostředně po jeho pondělním propuštění vydán nový zatykač. Krejčíř se v Jihoafrické republice dostal na svobodu v pondělí za ne zcela jasných okolností, poté co byl propuštěn rozhodnutím vyššího soudu proto, že Česká republika nedodala podklady k žádosti o jeho vydání ve 40denní lhůtě.

ČR a jihoafrická prokuratura se domnívaly, že se do lhůty započítávají jen pracovní dny, a proto podle jejich názoru ještě neuplynula. Soudce ovšem rozhodl jinak.

Policisté měli Krejčíře na pokyn jihoafrické prokuratury znovu zatknout hned v pondělí na základě dalšího zatykače, ale neudělali to, takže z věznice odešel. Jeho propuštění vedlo k výzvám v ČR, aby odstoupil český ministr spravedlnosti, který to ale odmítl učinit se zdůvodněním, že ani on ani jeho podřízení se nedopustili žádné chyby.

Krejčířův právník Hugo van der Westhuizen řekl, že místo pobytu nebude sdělovat, ale že Krejčíř bude bojovat za svá práva.

Jihoafrickému listu The Star advokát řekl, že jakékoli obavy, že by Krejčíř uprchl, jsou "zcela nepodložené". Údajně je nadále v Jihoafrické republice.

Prokurátoři podle Hynka nechtějí vůbec komentovat, zda znají místo podnikatelova pobytu. Tvrdí navíc, že se jim ještě nestalo, aby soud někoho takto pustil.

Více článků ke kauze Krejčíř naleznete zde!

 

Pospíšil: Česká strana nechybovala

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) nechal vyhodnotit postup české delegace při květnové návštěvě Jihoafrické republiky (JAR) a dnes znovu zopakoval, že česká strana neudělala v souvislosti s případem Radovana Krejčíře žádnou chybu. Pospíšil zároveň naznačil určité pochybnosti ohledně standardnosti postupu jihoafrického soudu, který v pondělí propustil Krejčíře z vazby na svobodu.

Nejednalo se o žádné soudní řízení, obžaloba nebyla rozhodování přítomna, státní zástupci byli vyrozuměni až následně, řekl novinářům Pospíšil. Odvolal se přitom na informace od konzula Miroslava Píši. Ten se dnes zúčastnil dalšího kola soudního jednání v JAR, Krejčíř tam chyběl. Stání bude pokračovat v pondělí.

O údajně nestandardním postupu jihoafrického soudu, který Krejčíře pustil na svobodu, řeklo již ve čtvrtek několik zdrojů. Podle nich nebylo v pondělí v JAR žádné soudní jednání ohledně Krejčíře v plánu. Údajně navíc rozhodovala soudkyně, která má v agendě urgentní záležitosti a rozhodování o Krejčířovi jí prý vůbec nepříslušelo.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz