Zpravodajství

Vedra v Česku ohrožují životy

Už tři dny dosahují teploty v Česku tropických hodnot. U mnoha lidí se proto objevily zdravotní potíže. Jen v Praze lékaři rychlé záchranné služby zaznamenali o čtvrtinu více výjezdů než obvykle. Na Rokycansku dokonce skončil jeden kolaps tragicky. Lékaři varují zejména starší a nemocné lidi, aby především v poledne, kdy teploty kulminují, nechodili na přímé slunce.

Plné ruce práce dnes měli na mnoha místech záchranáři. Kvůli kolapsům vyjížděla jedna houkající sanitka za druhou."

"V souvislosti s teplým počasím jsme v průběhu posledních tří dnů zaznamenali zhruba o čtvrtinu více akutních výjezdů, říká záchranář."

Na Smíchovském nádraží jednu hodinu po poledni ošetřovali záchranáři zhruba 40letého muže, kterému se udělalo špatně. Pražští záchranáři měli ve čtvrtek 374 výjezdů, včera 326. Výhradně kvůli vedru jich bylo přes sto. Dnes nebyla situace o moc lepší.

Velká vedra jsou nebezpečná zejména pro chronicky nemocné lidi.

V Rokycanech si vedro bohužel vyžádalo daň nejkrutější - lidský život. "Muž pracoval na střeše rodinného domu, kde dělal střechu. Udělalo se mu údajně špatně z horka a spadnul z výšky asi 4 metrů, říká záchranář".

Záchranáři, kteří během chvíle dorazili na místo, už muži pomoci nedokázali. Jeho zranění byla neslučitelná se životem. Lékaři v těchto parných dnech jednoznačně radí vyhnout se přímému slunci a dodržovat pitný režim. Malým dětem by rozhodně neměla chybět pokrývka hlavy.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz