Zpravodajství

V Olomouci mají autobusy a tramvaje absolutní přednost

V Olomouci mají autobusy a tramvaje absolutní přednost

Jízda MHD není v horkých dnech ničím příjemným. Cestující v Olomouci by na tom ale měli být přece jen o něco lépe. Dopravní podnik tam jako jediný v republice spustil systém přednosti autobusů a tramvají na křižovatkách. To znamená plynulejší a rychlejší jízdu bez zpoždění.

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

V Olomouci teď platí - auta stojí, tramvaje a autobusy jedou. Vozy dopravního podniku totiž mají na nejrušnějších křižovatkách ve městě zajištěný hladký průjezd díky zelené vlně. Autobusy a tramvaje tak nemají velké zpoždění.

A jak všechno funguje v praxi? Na principu satelitní navigace. To ale není jediná novinka. V Olomouci mají také inteligentní zastávku. V Olomouci je takových panelů hned 51. Svým rozsahem jde v Česku o ojedinělou věc. Když člověk na zastávku přijde, ta mu poradí, co jede.

Systém preference čeká v budoucnu ještě rozšiřování, urychlit by mohl například průjezd sanitek.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz