Zpravodajství

Krejčíř jde do přísnější věznice

Krejčíř jde do přísnější věznice

Soud v Johannesburgu o kauci pro českého podnikatele Radovana Krejčíře rozhodne až 21. června. Do té doby zůstává Krejčíř ve vězení. České policisty vůbec nechtěli pustit do budovy soudu z důvodu stávky státních zaměstnanců, museli projít jiným vchodem. Uvedl to pro Nova.cz zvláštní zpravodaj Jiří Hynek.

Krejčíř se stejně jako ve středu k soudu dostavil. Český podnikatel bude na následující dny přestěhován do přísnějšího vězení.

V důsledku probíhající stávky státních zaměstnanců obklíčili jihoafričtí odboráři budovu soudu. Nelíbilo se jim totiž, že v něm zaměstnanci pracují, informoval Nova.cz Hynek. 

Češi museli jít zadním vchodem

České policisty při jejich příchodu vůbec nechtěli vpustit do soudní budovy. Chvíli dokonce hrozilo, že soudní jednání bude zrušeno. To se však nakonec nestalo.

Představitelé českých úřadů se k soudu dostali zadním vchodem.

Více ke kauze Krejčíř čtěte zde!

Ředitelka Mezinárodního odboru ministerstva spravedlnosti Marta Zavadilová dnes uvedla, že nedokáže odhadnout další vývoj této kauzy, ale česká strana podle ní již nemá možnosti, jak do řízení o vydání zasahovat.

Podle mluvčí ministerstva Zuzany Kuncové je vše nyní v rukou tamních orgánů. Další aktivity českých úřadů by jihoafrická strana podle ní mohla považovat za nepřípustný nátlak na jejich soudy. "Už nám to bylo částečně naznačeno."

Mluvčí dnes novinářům také sdělila, že Krejčířovi advokáti již využívají mediální zájem v České republice ve prospěch svého klienta. Pokud se neuklidní mediální a politická situace v této kauze, hrozí, že tím bude ohrožena, podotkla.

Odpověď na diplomatickou nótu zatím nepřišla

Zavadilová zdůraznila, že Česká republika nesouhlasí s tím, aby soud propustil Krejčíře z vazby na kauci. To prý také sdělila jihoafrické prokuratuře. Ministerstvo podle ní zatím nedostalo odpověď na diplomatickou nótu, v níž česká strana žádala o vysvětlení okolností, za kterých byl Krejčíř propuštěn z vazby.

Podnikatel, který je v České republice stíhán pro řadu majetkových trestných činů a kvůli přípravě vraždy, byl na českou žádost zadržen 21. dubna na johannesburském letišti při pokusu o vstup do Jihoafrické republiky s falešným pasem. Česká strana měla následně dodat podklady k extradiční žádosti ve čtyřicetidenní lhůtě stanovené mezinárodní úmluvou.

Jihoafrická prokuratura, která v tomto případě zastupuje zájmy České republiky, určila jako nejzazší termín pro dodání materiálů 19. červen. Soud ale Krejčíře 4. června propustil, protože podle něho se do lhůty započítávají i svátky. Od té doby pobýval na neznámém místě v JAR.

V pondělí jihoafrický soud rozhodl, že Krejčíř může být znovu zatčen, neboť česká strana již dodala podklady k žádosti o jeho vydání do České republiky. O dva dny později jej zatkl Interpol poté, co se podnikatel sám dostavil za svými právníky do Kempton Parku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz