Zpravodajství

Češi upřednostňují víno před tvrdým alkoholem

Češi upřednostňují víno před tvrdým alkoholem

Stále více dáváme přednost vínu před tvrdým alkoholem. V loňském roce vypil každý z nás dle statistik 17 litrů vína a to je o litr více než před necelými deseti lety. Naopak tvrdého alkoholu vypijeme necelých osm litrů.

Zdroj: TV Nova

Loni si dal každý Čech podle odhadů v přepočtu asi 7,8 litru lihovin proti 8,2 litru v roce 1998. Nejoblíbenější z alkoholických nápojů zůstává pivo, kterého se v tuzemsku vypije stále kolem 160 litrů na hlavu ročně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a profesních organizací.

V loňském roce každý Čech podle dostupných čísel a odhadů zkonzumoval v průměru 183 litrů alkoholických nápojů. V přepočtu je to zhruba deset litrů čistého alkoholu. Z toho asi 1,9 litru představovalo víno, 3,1 litru lihoviny a největší část - polovinu - pivo.

Podle pivovarníků ale mají rostoucí podíl na tuzemské spotřebě cizinci, kterých do Česka přijíždí stále více. Aktuálně na ně podle odhadů připadá asi 12,5 procenta domácí spotřeby, tedy zhruba 20 litrů.

Nejvíce se v Česku vypije světlé desítky a dvanáctky. Nejdynamičtější růst produkce zaznamenává poslední dobou nealkoholické pivo. Jeho výstav loni dosáhl 328 tisíc hektolitrů a proti roku 2000 se již téměř ztrojnásobil.

Zatím jde jen o malou část produkce piva, která se blíží 20 milionům hektolitrů. Pivovarníci ale čekají další výrazný růst. K rozmachu zájmu o mok s nízkým obsahem alkoholu přispěl i nový silniční zákon, který zpřísnil postihy neukázněných řidičů. Celkově se v Česku vypije větší část piva, něco přes polovinu, v hospodách a restauracích, a menší část doma.

Zatímco v konzumaci piva jsou Češi podle statistik na světové špici, vínu přes postupný nárůst obliby holdují v rámci EU podprůměrně. Proto se předpokládá, že spotřeba dál poroste.

Podle odborníků se Čeští spotřebitelé ve vínech stále více orientují a stoupá jejich zájem o kvalitnější moky. Na rozdíl od piva domácí produkce k uspokojení zájmu českých konzumentů nestačí a spotřeba vína je z větší části kryta dovozem.
Mírně klesající spotřebu tvrdého alkoholu podle prezidenta Unie výrobců lihovin Vladimíra Steinera ovlivňují hlavně změny životního stylu a nárůst automobilismu. Spotřebitelé se ale prý vracejí k tradičním domácím výrobkům.

Nejoblíbenější jsou podle odborníků mezi lihovinami stále ochucené destiláty, kde dominují hořké bylinné likéry. Za nimi následují čiré lihoviny, především vodka.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz