Zpravodajství

Skandál kolem rušiček: rušily mobilní telefony i mimo věznici

Skandál kolem nákupu rušiček signálu mobilních telefonů nabírá na obrátkách. Nejenom, že více než 16ti milionový kontrakt proběhl za velmi podivných okolností, ale teď chce Český telekomunikační úřad uložit mnoha-milionovou pokutu společnosti PB MONT, která rušičky dodala.

Ve třech věznicích totiž bylo zjištěno, že zařízení ruší mobily mimo věznici a další kmitočtová pásma i několik set metrů za hranicí vězeňského areálu.

Závěr Českého telekomunikčního úřadu poté, co změřili rušivý signál kolem věznic Oráčov, Jiřice a Rýnovice, je, že společnosti PB Mont s.r.o. hrozí pokuta až do výše 10 milionů korun za využívání rádiového kmitočtu bez oprávnění.

Nejhorší situace panuje v Rýnovicích. Tam si na rušení mobilů v obci stěžuje i jeden z mobilních operátorů, jehož zákazníci se změnili v hledače signálu.Rušičky podle místních ruší i televizní signál.

Ředitel Vězeňské služby Luděk Kula zatím neví, jestli rušičky firmě PB Mont vrátí, nebo se dohodnou na dalším užívání. Přiznal ale, že při jejich nákupu došlo k řadě pochybení jeho podřízených, což už má své dopady.

K dnešnímu dni na vlastní žádost rezignoval 1. náměstek Vězeňské služby, k 1.7 rezignovala ekonomická náměstkyně. „A o osudu dalších 6 lidí se teď rozhoduje," dodal ředitel nemocnice.

Protože rušičky mohou zasáhnout i vojenská kmitočtová pásma, Český telekomunikační úřad vyzval na začátku tohoto měsíce společnost PB Mont, aby dala vše do pořádku. Zda se tak ale stane, těžko říci

Pokud společnost PB Mont do 5. července nezabrání šíření rušivého signálu za zdmi věznice a nebo rušičky nevypne, učiní tak násilím Český telekomunikační úřad.

 

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz