Zpravodajství

Nejsou cihly, chybí stavební materiál

Nejsou cihly, chybí stavební materiál
Zdroj: TV Nova

V české republice je obrovská nouze o stavební materiál. Všichni totiž staví jako o závod a výrobci nestačí dodávat. Zatímco ještě před dvěma lety se dodavatelé stavebníkům doslova vnucovali, teď se čeká v pořadnících. Všechno navíc pořádně podražilo.

Nejsou cihly,nejsou izolace,nejsou dlažby

Pro ty, kteří se rozhodli letos stavět, se slovo materiál stalo noční můrou. Sklady stavebnin mnohde zejí prázdnotou. A má to hned několik příčin.

Řada lidí si pořizuje nové bydlení po té, co začalo hrozit zvýšení sazby DPH na stavební práce. Do toho přišla teplá zima, mohlo se stavět nepřetržitě a tak došly zásoby. Cihly u nás navíc po kamionech začali skupovat Poláci, u kterých stavební šílenství propuklo také.

Stejnou situaci zažívá třeba Německo nebo Rusko

Tepelně izolační materiály jako vaty minerální začaly být na příděl. Na zateplovací materiály se píší pořadníky.Cihly se vozí ze zahraničí.

Kdo materiál sežene, moc radosti také nemá - musí si připlatit

Podražil veškerý základní stavební materiál. Klasická cihla stála loni 44,60 Kč, teď je to přes 56 korun.Tedy o 26 procent dražší. Nejvíce podražily izolační vaty.V průměru o 27,někde i 40 procent. Ale ani tím potíže stavařům nekončí.

I když máme cihly,není doprava - ta je taky nedostatková

Kdo chce mít jistotu,měl by teď zkrátka materiál na stavbu objednávat s pořádným předstihem.Podle odborníků stavební boom do dvou let skončí a situace se vrátí do normálu.

 

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz