Zpravodajství

EXKLUZIVNĚ: Krejčíř propuštěn na kauci!

EXKLUZIVNĚ: Krejčíř propuštěn na kauci!
Zdroj: TV Nova

Pátek je dnem, kdy se rozhodlo o dalším osudu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Podnikatel byl propuštěn na svobodu na kauci ve výši třech milionů korun. Na místě je náš reportér Jiří Hynek.

Soudci se zdálo podle Hynka divné, že některé údajné Krejčířovy kriminální činy jsou staré. Síla obvinění se mu nezdála ani po výpovědi svědka z české policie. Po půl třetí odpoledne Krejčíř složil kauci a opustil bránu věznice.

Krejčíř při složení kauce nemusel sáhnout hluboko do kapsy. Původně totiž jeho tým navrhoval, že složí v přepočtu 15 milionů korun. Krejčíř bude muset bydlet na adrese svého jihoafrického bydliště v okolí Johannesburgu. Navíc odevzdal policii svůj pas.

Z propuštění se Krejčíř radoval. "Je přesvědčen, že do českého vězení nikdy nepůjde," řekl Hynek o výrocích uprchlého miliardáře. V soudní síni byli i syn a matka Radovana Krejčíře. Prý za ním přijede i manželka, na kterou však také české úřady vydaly zatykač. Krejčíř je přesvědčen, že nebude vydán ke stíhání do ČR.

Podle mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Zuzany Kuncové nechějí české úřady rozhodnutí jihoafrického soudu komentovat.

Soudce tak vyhověl požadavkům obahojoby, přestože Krejčíř nemůže být sledován pomocí elektronického náramku. Jako první bod pátečního programu u soudu byl výslech svědka z místní policie. Podle svědka není v JAR elektronický náramek přípustný.

Elektronický náramek využívají některé státy jako pomůcku u domácího vězení u méně závažných trestných činů. Odsouzený nejde za mříže, ale nesmí v určených hodinách opustit vymezený prostor, většinou své bydliště. Přitom třeba může nadále docházet do zaměstnání.

Propuštění Krejčíře a jeho sledování pomocí náramku navrhli jeho advokáti. Právě kvůli tomu soud v úterý rozhodnutí opět odložil. Prokurátor v pondělí navrhoval, aby Krejčíř zůstal ve vazbě.

Propuštění Krejčíře na svobodu však neznamená, že by Krejčíř měl mít vyhráno. Nadále je stíhán, jihoafrický soud bude rozhodovat, zda jej vydá do České republiky.

Podnikatel byl na českou žádost zadržen 21. dubna na johannesburském letišti při pokusu o vstup do Jihoafrické republiky s falešným pasem.

V červnu se krátce dostal na svobodu kvůli nedorozumění ohledně lhůty pro podání podkladů k extradiční žádosti. Johannesburský vrchní soud pak na něj vydal zatykač a Krejčíř se 13. června nechal zatknout.

Krejčíř je v Česku stíhán za majetkové trestné činy i kvůli údajné přípravě vraždy.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz