Zpravodajství

Americký radar v Míšově štve starosty, chtějí se bránit společně

Starostové obcí v okolí vojenského prostoru Brdy, kde by měl vyrůst americký radar jsou připraveni společně bojovat proti tomuto záměru vlády. Ta ve středu oznámila, že vybrala místo pro umístění radaru, které je vzdálené necelé dva kilometry od obce Míšov.

Téměř 40 starostů obcí u kterých má stát americký radar se ihned po tom, co vláda oznámila místo jeho možné výstavby spojila. Hodlají jednotně bojovat proti jeho výstavbě.

"Toto je ale to úplně první místo, o kterém se mluvilo," shodli se starostové Míšova Pavel Hrubý a Trokavce Jan Neoral. Právě tyto dvě obce leží nejblíže. Podle Neorala to zřejmě znamená, že radar by měl být na takzvané Kuřkovské louce, která je od Míšova asi kilometr vzdálená. Hrubý se domnívá, že v oblasti jsou asi tři kóty, kde by mohl stát.

Neoral tvrdí, že radar se neposune dál od Míšova a Trokavce, jak to vláda slibovala, protože pak by se mohl ocitnout blíž Příbrami nebo Rožmitálu. "Nevědí, kam by to strčili, tak to dali zpátky do cesty malým obcím," zlobí se Neoral. "Vláda bez ustání lže a lže, protože celému národu oznámili, že to bude pět kilometrů někde v hloubi lesa a najednou se to vrátilo zpátky původně na místo k Trokavci a Míšovu," netají se rozhořčením.

Zdravotní stížnosti

Podle něj lidem nikdo nevyvrátil jejich obavy, včetně zdravotních rizik. Pokud se radar v Brdech objeví, bude to znamenat zánik vesnic, protože lidé se budou odtud stěhovat, tvrdí. V boji proti radaru hodlá dál pokračovat, chce se spojit s ostatními starosty v okolí. Není ochoten přistoupit ani na případné výhody, které by základna mohla přinést - lepší infrastrukturu a podobně. "My nechceme prodat vesnici za peníze. Nepadá to v úvahu, celé Podbrdí a Brdy jsou proti tomu, my přece neprodáme vesnici za nějakou novou čističku, k čemu by byla, když se stejně vesnice vylidní," dodal Neoral.

Šancí jak zabránit tomu, aby radar stál v těsném sousedství jejich obcí podle právníků příliš nemají.

Starostové jsou ovšem připraveni podávat stížnosti na možné hygienické nebo zdravotní dopady. Tím by se mohla stavba pozdržet. Ani toho se ovšem vláda nebojí.

Podle místních vláda porušila i slib, že radar bude stát minimálně pět kilometrů od jejich domů. Místo, kde začnou technická měření je ale prý mnohem blíž. Mělo by být dva kilometry od nejbližší obce.

Řada obcí, které leží v blízkosti místa možného umístění radaru, už nechala své obyvatele vyjádřit v referendech, zda o něj stojí. Hlasování vždy ovšem skočilo jasným proti.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz