Zpravodajství

Záchranáři v pohraničí mluví česko-německy a někdy rukama

Záchranáři v pohraničí mluví česko-německy a někdy rukama
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Záchranáři v pohraničí na severu Čech budou používat speciální slovník. Ten jim má ulehčit komunikaci s německými kolegy při společných zásazích. Musí se tak naučit stovky speciálních termínů, někteří ale už teď říkají, že není nad komunikaci rukama nohama.

Hasiči už podobný slovník nějaký čas používají, najdete v něm takové termíny jako je pěnotvorná proudnice na střední pěnu nebo kapesní dozimetr.

Záchranáře tak čekají dlouhé večery, naučit se stovky výrazů typu "pračka na hadice" nebude nic jednoduchého. Některé termíny jsou opravdu zapeklité.

Možná ale není potřeba se cokoli učit, mezinárodní řečí zůstávají ruce a nohy.

Slovník, který budou mít záchranáři vždy u sebe, je důležitý kvůli vzájemné rychlé komunikaci.

Už v listopadu by se tak mohlo stát, že záchranáře potkáte na hranicích se slovníkem v ruce.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz