Zpravodajství

Byl paranoidní! Zněl verdikt soudu

Byl paranoidní! Zněl verdikt soudu

Krajský soud v Brně zprostil Marka Doležala obžaloby za pokus o útěk z brněnské vazební věznice. V září loňského roku podpálil svoji celu a uprchl na dvůr vězeňského zařízení. Podle odborníků byl v době spáchání činu duševně nemocný.


Marka Doležala si budou pracovníci vězeňské služby asi hodně dlouho pamatovat. Hned po Jiřím Kájínkovi je snad nejslavnějším útěkářem z českých věznic.

Díky obyčejnému zapalovači se Marku Doležalovi podařilo prchnout až na dvůr ostře hlídané brněnské věznice. Loni na podzim, přesně 25. září, si připravil u dveří své cely matrace a chvíli po půlnoci je zapálil.

Zapálil matrace a utekl

Spojovací chodbu krátce nato zahalil hustý dým a okamžitě se rozjela záchranná akce. Když hasiči otevřeli hořící místnost, Doležal toho využil a dal se na útěk. Nezastavily ho ani tři varovné výstřely. Situace se vyostřila ve chvíli, kdy se ostatní vězni začali také bouřit a hrozili, že i oni podpálí své cely. Mezitím se Doležal pokusil vyšplhat na zeď věznice. Tam ale jeho cesta za svobodou skončila v rukou ostrahy.

Na svobodě strávil necelou hodinu. Zůstala po něm padesátitisícová škoda a čtyři zranění záchranáři. Ze soudní síně za své loňské řádění přesto odešel se zprošťujícím verdiktem. Soud totiž uznal, že v době spáchání činu trpěl paranoidní schizofrenií.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz