Zpravodajství

Ministerstvo školství bez peněz

Ministerstvo školství bez peněz
Zdroj: TV Nova

Ve vládě se rozhořel spor o 75 miliard korun určených na provoz základních a středních škol. Ministerstvo financí chce tyto peníze sebrat resortu školství a vyplácet je přímo krajským úřadům, které by se pak o školy staraly samy.

Ministryni školství Kuchtové se tenhle nápad nelíbí ani trochu

Podle ní hrozí, že kraje nedají školám všechno a utratí peníze jinak. Stejný názor jako ona má i opozice. Peníze přitom rozděluje Ministerstvo školství a školám je posílá přes krajské úřady. Celkem jde o 75 miliard korun ročně. Ministerstvu financí se však tento systém zdá zbytečně složitý. Chce, aby miliardy šly přímo krajům a ty si je rozdělovaly samy bez Ministerstva školství.

Řídí se heslem, že krajští zastupitelé vědí mnohem lépe než úředníci v Praze, jak s penězi naložit.

A kraje by tento návrh uvítaly. Zásadní "NE" ale zaznívá jak od Ministerstva školství, tak od opozice. Shodně se bojí, že si kraje část peněz nechají a místo za školy je utratí jinak.

Ministryně školství navíc tvrdí, že by ztratila možnost dohlížet na kvalitu výuky. Spor mezi Ministerstvy školství a financí rozlouskne až vláda. Ta by se financováním škol měla zabývat v září. Více informací se dozvíte v přiloženém videu z Televizních Novin.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz