Zpravodajství

Ministerstvo školství bez peněz

Ministerstvo školství bez peněz
Zdroj: TV Nova

Ve vládě se rozhořel spor o 75 miliard korun určených na provoz základních a středních škol. Ministerstvo financí chce tyto peníze sebrat resortu školství a vyplácet je přímo krajským úřadům, které by se pak o školy staraly samy.

Ministryni školství Kuchtové se tenhle nápad nelíbí ani trochu

Podle ní hrozí, že kraje nedají školám všechno a utratí peníze jinak. Stejný názor jako ona má i opozice. Peníze přitom rozděluje Ministerstvo školství a školám je posílá přes krajské úřady. Celkem jde o 75 miliard korun ročně. Ministerstvu financí se však tento systém zdá zbytečně složitý. Chce, aby miliardy šly přímo krajům a ty si je rozdělovaly samy bez Ministerstva školství.

Řídí se heslem, že krajští zastupitelé vědí mnohem lépe než úředníci v Praze, jak s penězi naložit.

A kraje by tento návrh uvítaly. Zásadní "NE" ale zaznívá jak od Ministerstva školství, tak od opozice. Shodně se bojí, že si kraje část peněz nechají a místo za školy je utratí jinak.

Ministryně školství navíc tvrdí, že by ztratila možnost dohlížet na kvalitu výuky. Spor mezi Ministerstvy školství a financí rozlouskne až vláda. Ta by se financováním škol měla zabývat v září. Více informací se dozvíte v přiloženém videu z Televizních Novin.

 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz