Zpravodajství

Čeští otcové míří do Štrasburku

Čeští otcové míří do Štrasburku

Další čeští rodiče se chystají žalovat českou republiku. Jejich sdružení Spravedlnost dětem chce ve Štrasburku bojovat proti soudním průtahům a kontroverzním rozsudkům ve výchově jejich dětí.


Tři otcové podávají žalobu proti českému státu k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Stěžují si, že jim české soudy po rozvodu s manželkou nedokázaly zajistit právo na styk s dětmi. V pořadí pátou vlnu žalob vyhlásilo sdružení Spravedlnost dětem.

Důvodem je nespokojenost s rozsudky naší justice. Nejvíce protestů proti rozsudkům je ze strany otců. Těm se nelíbí, že soud při rozvodu většinou svěří dítě do péče matky a oni pak nemohou své děti vídat.

Rozvádí se polovina manželství

Ze zprávy ministerstva spravedlnosti za loňský rok přitom vyplývá, že většina českých stížností ve Štrasburku se týká právě rodinných záležitostí a že odškodnění žalujících stálo český stát už 50 milionů korun.

Podle psychologů je boj rozvedených rodičů o dítě bohužel velmi častým způsobem, jak pokořit svého bývalého partnera.

V Česku se rozvádí více než polovina manželství. Děti mají přitom asi dvě třetiny rozvádějících se párů. V 90. letech přišlo rozvodem o denní kontakt s jedním z rodičů, většinou s otcem, přes 340.000 dětí. Podle demografů to představuje téměř čtvrtinu z 1,4 milionu dětí narozených vdaným matkám v 80. letech.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz