Zpravodajství

Čeští otcové míří do Štrasburku

Čeští otcové míří do Štrasburku

Další čeští rodiče se chystají žalovat českou republiku. Jejich sdružení Spravedlnost dětem chce ve Štrasburku bojovat proti soudním průtahům a kontroverzním rozsudkům ve výchově jejich dětí.


Tři otcové podávají žalobu proti českému státu k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Stěžují si, že jim české soudy po rozvodu s manželkou nedokázaly zajistit právo na styk s dětmi. V pořadí pátou vlnu žalob vyhlásilo sdružení Spravedlnost dětem.

Důvodem je nespokojenost s rozsudky naší justice. Nejvíce protestů proti rozsudkům je ze strany otců. Těm se nelíbí, že soud při rozvodu většinou svěří dítě do péče matky a oni pak nemohou své děti vídat.

Rozvádí se polovina manželství

Ze zprávy ministerstva spravedlnosti za loňský rok přitom vyplývá, že většina českých stížností ve Štrasburku se týká právě rodinných záležitostí a že odškodnění žalujících stálo český stát už 50 milionů korun.

Podle psychologů je boj rozvedených rodičů o dítě bohužel velmi častým způsobem, jak pokořit svého bývalého partnera.

V Česku se rozvádí více než polovina manželství. Děti mají přitom asi dvě třetiny rozvádějících se párů. V 90. letech přišlo rozvodem o denní kontakt s jedním z rodičů, většinou s otcem, přes 340.000 dětí. Podle demografů to představuje téměř čtvrtinu z 1,4 milionu dětí narozených vdaným matkám v 80. letech.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německem otřásá skandál. EU volá po sankcích proti bývalému kancléři

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se zřejmě brzy objeví na sankčním seznamu Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Požadavek se ozývá z Evropského parlamentu. Důvodem jsou silné vazby, které Schröder má na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Zřejmě i z tohoto důvodu přišel o některé finanční výhody, které doposud měl. Spolkový sněm mu vzal všechny výhody s výjimkou renty a osobní ochranky.

Píše se na Deník.cz