Zpravodajství

Další skandál kolem rušiček, ruší i mimo věznici

Skandál rušiček signálu mobilních telefonů ve věznicích má další problém. Projekt za 16 milionů korun se možná rozjel na základě zmanipulovaného zkušebního provozu rušiček v Příbramské věznici. S podezřením přišel Český telekomunikační úřad. Když se zkušební provoz loni rozjel, úřad nenaměřil mimo věznici žádný rušivý signál.

Jenže před několika dny na základě stížností jednoho z operátorů zjistil, že ruší mobilní telefony stovky metrů od věznice.

Areál příbramské věznice - signál rušiček by neměl překročit jeho hranice. Jenomže Český telekomunikační úřad zjistil, že překračoval o stovky metrů.

Věznice proto musí do 30 dnů vypnout rušení mobilního signálu ve věznici. Odborníci z Telekomunikačního úřadu byli z posledního měření překvapeni. Loni při zkušebním provozu v okolí věznice, bylo totiž vše absolutně v pořádku. A vysvětlení? Zřejmě byly rušičky nastaveny jinak.

Na otázku, jak došlo k tak dramatické změně chování rušiček, mluvčí věznice neuměla odpovědět.

Vedení vězeňské služby zase obviňuje počasí

Rušičky v Příbramské věznici jsou v tuto chvíli odstaveny z provozu a to do doby, než budou odstraněny všechny závady.Pokud by věznice obnovila provoz a opět by rušila mobily v okolí, hrozila by jí pokuta až do výše 10 milionů korun.

Vězeňská služba se rozhodla, že vyzve dodavatele rušiček, firmu PB MONT, aby vše dala do pořádku. Je tu ale problém, PB MONT nechce komunikovat.

Pokud PB MONT do konce srpna problém nevyřeší, Vězeňská služba prý bude nekompromisní.V krajní nouzi se tak může stát, že celé zařízení bude demontováno a firma si to odveze z věznice pryč. Což by odstartovalo vleklý soudní spor, ve kterém by vězeňská služba po firmě PB MONT požadovala vrátit 16 milionů korun.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz