Zpravodajství

Další skandál kolem rušiček, ruší i mimo věznici

Skandál rušiček signálu mobilních telefonů ve věznicích má další problém. Projekt za 16 milionů korun se možná rozjel na základě zmanipulovaného zkušebního provozu rušiček v Příbramské věznici. S podezřením přišel Český telekomunikační úřad. Když se zkušební provoz loni rozjel, úřad nenaměřil mimo věznici žádný rušivý signál.

Jenže před několika dny na základě stížností jednoho z operátorů zjistil, že ruší mobilní telefony stovky metrů od věznice.

Areál příbramské věznice - signál rušiček by neměl překročit jeho hranice. Jenomže Český telekomunikační úřad zjistil, že překračoval o stovky metrů.

Věznice proto musí do 30 dnů vypnout rušení mobilního signálu ve věznici. Odborníci z Telekomunikačního úřadu byli z posledního měření překvapeni. Loni při zkušebním provozu v okolí věznice, bylo totiž vše absolutně v pořádku. A vysvětlení? Zřejmě byly rušičky nastaveny jinak.

Na otázku, jak došlo k tak dramatické změně chování rušiček, mluvčí věznice neuměla odpovědět.

Vedení vězeňské služby zase obviňuje počasí

Rušičky v Příbramské věznici jsou v tuto chvíli odstaveny z provozu a to do doby, než budou odstraněny všechny závady.Pokud by věznice obnovila provoz a opět by rušila mobily v okolí, hrozila by jí pokuta až do výše 10 milionů korun.

Vězeňská služba se rozhodla, že vyzve dodavatele rušiček, firmu PB MONT, aby vše dala do pořádku. Je tu ale problém, PB MONT nechce komunikovat.

Pokud PB MONT do konce srpna problém nevyřeší, Vězeňská služba prý bude nekompromisní.V krajní nouzi se tak může stát, že celé zařízení bude demontováno a firma si to odveze z věznice pryč. Což by odstartovalo vleklý soudní spor, ve kterém by vězeňská služba po firmě PB MONT požadovala vrátit 16 milionů korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz