Zpravodajství

Trabanty vytlačí z ulic ekozóny

Smutný osud čeká na symboly Německa. Trabanty, wartburgy a další stará auta čekají v řadě německých měst těžké časy. Už od příštího ledna tam totiž zavádějí takzvané ekozóny, kam budou smět pouze vozy se speciální známkou. Ta prokáže, že jejich motor nevypouští příliš mnoho škodlivin. Týkat se to bude samozřejmě i cizinců včetně Čechů.

Pan Brueckhard jezdí svým trabantem po Berlíně už dvaadvacet let. V lednu ho ale bude muset prodat nebo zaparkovat na odstavném parkovišti u vjezdu do širšího centra Berlína.

Od prvního ledna zavádějí ekozóny Berlín, Kolín nad Rýnem a Hannover. Dalších devětadvacet měst se na to chystá v následujících měsících. Omezení se budou týkat aut s motorem bez katalyzátoru či se starším typem katalyzátoru a některých naftových motorů. V celém Německu to má postihnout zhruba sedm miliónů vozů.

Omezení i pro cizince

Omezení se budou týkat i cizinců. Před vstupem do ekologické zóny si budou muset nechat auto prohlédnout a koupit si nálepku nebo zaparkovat na odstavném parkovišti. V Berlíně proto uvažují o tom, že se obrátí na turistické centrály nebo autokluby, aby nálepky cizincům prodávaly už v jejich zemi.

Známka má stát zhruba pět eur čili asi stočtyřicet korun a platit bude ve všech německých městech - údajně napořád. Koupit si ji řidiči mohou ve specializovaných zkušebnách. Těch bude jen v metropoli přes osmset.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz