Zpravodajství

Utekl záchranářům na ryby

Utekl záchranářům na ryby
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Kuriózní výjezd má za sebou rychlá lékařská pomoc z Mělníka. Včera v 9 hodin ráno byli záchranáři povolání ke sraženému cyklistovi. Ten měl ležet na silnici z Mělníka do Prahy u Kelských Vinic.

Když ale dorazili lékaři na nahlášené místo, žádného zraněného pacienta nenašli. Po chvílích zmatku se proto znovu přes zdravotnické operační středisko spojili s oznamovatelem událost. Ten ale zasahující posádce řekl, že jel pouze kolem, událost nahlásil a jel dál, aniž by u sraženého cyklisty zastavil.

Prý vstal a šel na ryby

Jiný svědek celé události měl pro záchranáře mnohem zajímavější informaci. Cyklista se prý po nehodě svalil k zemi, po chvíli se ale otřepal, jakoby nic vstal a odporoučel se pryč. Na ryby.

Jak nám řekla mluvčí záchranné služby Středočeského kraje Tereza Janečková, podobné situace nejsou vůbec ničím ojedinělým. „Kolemjedoucí událost nahlásí, ale už se nepřesvědčí jestli je dotyčný opravdu zraněný. V tomto případě se pak může jednat o zbytečný výjezd", řekla Janečková.

Falešná oznámení nejsou ojedinělá

Pokud by se navíc během výjezdu stalo něco mnohem horšího, nemuseli by záchranáři dojet na místo neštěstí včas. Tentokrát naštěstí posádka nemusela zasahovat u jiného případu. "Než proto zavoláte rychlou záchranou službu, raději se na vlastní oči přesvědčete, že účastník nehody je opravdu zraněný", doplnila Janečková.

Žertují nejčastěji děti

Děti volají o přestávkách i po škole přímo ze svých mobilních telefonů. Jen na telefoní linku 112 a na linku hasičů se denně dovolá až 1200 lidí. Hasičská auta ale vyjíždějí maximálně k patnácti případům.

"Při události, která je složitější a musíme ji řešit, tak nás určitě tyto telefonáty obtěžují a zdržují," řekl nám operátor z centra tísňového volání.

Falešný paraglidista na stromě

Jeden čerstvý příklad z minulých dnů. Nejapný žert se vyklubal z oznámení na tísňovou linku o paraglidistovi na stromě. Záchranáře volaly děti z tábora nedaleko Mladějova. Svého vedoucího zavolaly k místu, kde měl údajně dopadnout paraglidista a zachytit se o strom.

Vedoucí neváhal a ihned jednal. Na místo bleskově vyjela policejní hlídka, hasiči a z Hradce Králové byl vypraven i vrtulník záchranné služby. Po příjezdu ale policisté zjistili, že se jedná pouze o žert a vrtulník byl naštěstí včas odvolán.

Podle statistik je až 80 procent volání na mezinárodní tísňovou linku planých nebo vymyšlených. Jeden výjezd hasičů přitom stojí až několik tisíc korun.

Volajícím hříšníkům přitom hrozí, že jim bude zablokována telefoní karta. Anebo budou muset zaplatit výdaje na výjezd hasičů.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz