Zpravodajství

Sociálním službám hrozí kolaps

Sociálním službám hrozí kolaps
Zdroj: TV Nova

Řada sociálních služeb začíná kolabovat, mnohá zařízení jsou na hranici existence. Jejich vedení tvrdí, že je to důsledek nového zákona o sociálních službách, který platí od nového roku. Ten totiž přinesl změnu ve způsobu financování.

Poradenská nebo komunitní centra, chráněné bydlení - ředitelé mnohých zařízení se shodují: tak zoufalá situace v této oblasti ještě nikdy nebyla. Všichni totiž řeší jeden zásadní problém: nemají peníze.

A všichni na to reagují tak, jak mohou: propouštějí. Mnohá zařízení už začala výrazně redukovat svůj provoz.

Občanská poradna tady v Plzni přijme kvůli nedostatku financí o 1500 klientů ročně méně. Můžeme v podstatě uspokojit tak polovinu uživatelů.

Někteří zájemci o službu budou muset být zařazeni do nějakých pořadníků.

Co bude dál si nikdo netroufá odhadnout

"Jen letos oproti původním předpokladům bude do toho systému nalito o 4 miliardy více, dohromady 20 miliard," říká ministr práce  asociálních věcí Petr Nečas.

Ministr slibuje zásadní reformu celého systému, jenže ta nebude dřív než za rok. Mnohým zařízením tak nezbývá než doufat, že do té doby přežijí.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz