Zpravodajství

Pivovary uvařily rekordní množství piva

Pivovary uvařily rekordní množství piva
Zdroj: TV Nova

Češi letos opět potvrzují, že jsou národem pivařů. Pivovary a sladovny totiž znovu hlásí rekordní čísla ve výrobě a hlavně spotřebě zlatého moku. Podíl na tom má letošní horké léto, příliv zahraničních turistů a překvapivě také to, že lidé mají stále raději pivo nealkoholické.

Pivo teče proudem, výrobní linky jedou naplno. Jeho spotřeba je letos rekordní. TV Nova to potvrdil ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Celkem se podle něj vyrobilo bezmála deset milionů hektolitrů piva.

Vaří se o stošest

Jako výjimečně dobrou hodnotí letošní sezónu i největší domácí výrobci. Například plzeňský pivovar prodal rekordní počet hektolitrů tekutého chleba. Řečeno v číslech to bylo přes 4 miliony.
S takovými čísly nikdo nepočítal. Zlatavý nápoj je teď znovu hitem a může za to hlavně letošní teplé počasí, které odstartovalo pivovarskou sezónu už v dubnu.

Dalším důvodem rekordního nárůstu je podle Jana Veselého také vyšší počet turistů, kteří pivo pijí a velký podíl má i vzrůstající obliba nealkoholického piva. A to je překvapení největší. Roste totiž naráz spotřeba alkoholického, ale i nealko piva.

Trend posledních let

Za posledních pět let spotřeba piva neustále stoupá. Jedním hrdlem u nás ročně proteklo přibližně 160 litrů zlatavého moku.

Jen na Brněnsku vaří pivo přes padesát pivovarů a stačí zásobit i zahraničí. Osmnáct procent výroby piva v Česku se vyváží, což je třikrát více než je celosvětový průměr.

Už teď je téměř jisté, že letošní spotřeba piva překoná magickou hranici dvaceti milionů hektolitrů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz