Zpravodajství

VIDEO: Klaus stužkoval prvňáčky a kritizoval reformu

VIDEO: Klaus stužkoval prvňáčky a kritizoval reformu

Učit se, učit se, učit se - toto známé heslo vzkázal prezident Václav Klaus letošním prvňáčkům a v projevu v základní škole v Sadské na Nymbursku zkritizoval zbrusu novou školskou reformu. Ta si klade za cíl změnit české školství a biflování nahradit důrazem na samostatné myšlení žáků. Klaus však má obavy, aby změny osnov nepřinesly ještě větší chaos a aby děti neztratily návyk k učení.

Zdroj: TV Nova

Klaus však změny zásadně neodsuzuje. Podle jeho slov je posun k interaktivnější výuce správný. Měl by naučit děti myslet. Prezident navštívil Základní školu Sadská a Základní školu T. G. Masaryka v Lysé nad Labem. Pozdravil žáky, rodiče i učitele a ostužkoval nové prvňáčky.

Na místě také zanechal svoji stopu - otiskl do připravené cihly svoji dlaň a vyryl tam také svůj podpis.

Livie darovala památníky

Základní škola v Dolních Břežanech na Praze-západ zahájila letošní školní rok zprovozněním přidružené nové školky, která může zároveň sloužit jako družina i jako učebna pro žáky prvních a druhých tříd.

Do školy, kterou navštěvuje zhruba 270 dětí, dnes zavítala manželka prezidenta Livie Klausová. Pozdravila prvňáčky a každému z nich věnovala památník.

V ulici Na Vršku přivítali Klausovou seřazení žáci školy, kteří tam každoročně podle tradice zdraví nové školáky. "Každý rok si vybírám návštěvu školy podle toho, která mi první pošle pozvání, a v Dolních Břežanech byli velmi rychlí," řekla Klausová.

"O děti v prvních třídách nemáme nouzi a snažíme se pro ně stále dělat něco nového. Byli jsme proto velmi potěšeni, že se můžeme tak trochu pochlubit a že paní Klausová naše pozvání přijala," uvedl starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik.

Návštěvu základních škol si dnes nenechal ujít ani prezident Václav Klaus, který se podíval do Sadské a Lysé nad Labem na Nymbursku.

Součástí letošního zahájení školního roku v Dolních Břežanech bylo také otevření nové školky pro 75 dětí. "Stará sloužila více než 100 let a už byla po všech stránkách nevyhovující," vysvětlil Michalik. Obec, kde žije zhruba 2500 obyvatel, vybudovala školku za 40 milionů korun.

Přibližně polovinu této částky tvořily státní dotace.
Do škol ve Středočeském kraji letos nastoupilo zhruba 97.300 žáků, z toho bezmála 10.800 do prvních tříd.

AI: Škola není pro všechny děti samozřejmá

Premiér Mirek Topolánek popřeje školní úspěchy žákům pražské Fakultní základní školy Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a Mateřské školy U Studánky.

Amnesty International a šest českých škol při příležitosti prvního školního dne upozorní na to, že pro mnoho dětí na světě není možnost chodit do školy samozřejmostí. Žáci z Čelákovic, Holešova, Jihlavy, Mladé Boleslavi, Prahy a Ústí nad Labem podpoří děti z Nepálu, které trpí důsledky dlouholetého konfliktu.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz