Zpravodajství

České justici hrozí finanční kolaps

České justici hrozí finanční kolaps
Zdroj: TV Nova

České justici a vězeňství hrozí obrovské finanční problémy. Píše se to v utajovaném materiálu ministerstva spravedlnosti. Ten byl vypracován poté, co se rezort dozvěděl, kolik peněz má dostat na svůj chod v roce 2008. Současně také vznikla tabulka dluhů ministerstva financí vůči nejrůznějším subjektům a ta hovoří o témě půlmiliardě, kterou rezort není schopen splatit.

V utajovaném materiálu ministerstva spravedlnosti se píše: Nejsou plně pokryty oblasti mandatorních výdajů, nákupy vody, paliv, energií a služeb. V justiční části je tak ohrožen samotný chod soudů a ve vězeňské části bude obtížné zajistit bezpečnost a provoz věznic.

Ministerstvo spravedlnosti v pondělí materiál nejdříve zlehčovalo.

Prý se peníze na příští rok nakonec nějak seženou třeba i prodejem zbytečného majetku.

Když jsme ale ukázali, že máme materiál dokazující, že ministerstvo teď dluží téměř půl miliardy korun advokátům, znalcům i soukromým firmám, nastala změna.

Situace je skutečně vážná, přiznávají. Ministerstvo zatím netuší, kdy dluhy uhradí.

Vinu svaluje na hospodaření několika vlád sociální demokracie.

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec ale tvrdí, že za problémy si může současný ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který svou roli údajně nezvládá.

"Se teď vymlouvat na svého předchůdce je podle mého názoru dětinské," říká Němec.

A ČSSD jde ještě dál. Tato situace má prý jediné řešení: aby jakýkoli ministr odstoupil a týká se to prý i ministra Pospíšila.

Dokonce Soudcovská unie, která je k ministerstvu jindy zdrženlivá, má strach ze zpomalení justice: "Pokud stát nemá na rychlou justici peníze, tak by to měl veřejně přiznat."

Že je situace vážná dokazuje i to, že někteří předsedové Krajských osudů na zítřek svolali tiskovou konferenci, kde chtějí napadnout činnost Ministerstva spravedlnosti.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz