Zpravodajství

Vláda slíbila Brdům za radar stamiliony korun

Vláda slíbila Brdům za radar stamiliony korun

Ať radar v Brdech bude, či ne, slibujeme vám stamiliony pro rozvoj vašeho kraje! Tak takový odvážný vzkaz poslala česká vláda obyvatelům a starostům Brdska, kde by Američané chtěli vybudovat radarovou základnu.

Vláda to oznámila po středečním jednání se starosty brdských obcí ve Spáleném Poříčí. Rozhodla také o vzniku komise pro rozvoj Brdska, v níž budou zástupci vlády, obcí, Středočeského a Plzeňského kraje. Do regionu mají jít řádově stovky milionů korun, a to bez ohledu na to, zda v oblasti nakonec Američané postaví radar.

Vojenský újezd se má prý zmenšovat, ne zvětšovat

Premiér Mirek Topolánek (ODS) novinářům řekl, že činnost komise se zaměří na jižní a jihozápadní části vojenského prostoru Brdy.
Vláda starostům slíbila vypracování dalších studií o možných rizicích radaru na lidské zdraví a životní prostředí.

Ministr Karel Schwarzenberg možná dlouho nejel autobusem, ale se svými kolegy se svezl "vládním speciálem." 

Hodlá také diskutovat o dalším zpřístupnění dosud uzavřených prostorů ve vojenském újezdu Brdy. Premiér starostům slíbil, že vojenský újezd se nebude rozšiřovat, ale spíše zmenšovat.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) uvedla, že oblast Padrťských rybníků, o jejíž zpřístupnění místní obce usilují, je silně zatížená pyrotechnikou. Je proto nutné zjistit, zda a za kolik peněz je možné ji vyčistit a zpřístupnit.

Topolánek zdůraznil, že jeho kabinet nepřijel jednat se starosty o radaru, protože toto jednání je věcí mezi českým státem a USA. Vláda chce dát místním lidem jistotu, že umístění radaru nesníží kvalitu života v oblasti zdraví či životního prostředí.

Dohodu s USA o radaru by měl ratifikovat parlament a prezident, opozice i starostové ale žádají celostátní referendum. Obce požadují peníze pro svůj zanedbaný region, ale vesměs odmítají, aby investice byly spojovány s plánovanou výstavbou radaru.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz