Zpravodajství

Restituenti hodlají vymáhat zemědělský majetek na státu

Několik tisíc lidí hodlá vymáhat na státu zhruba osm miliard korun, které jim dluží zemědělská družstva. Jde o takzvané transformační podíly, tedy o náhradu majetku zabaveného v padesátých letech. Většina družstev, která by měla platit, totiž skončila v konkurzu.

Kasejovice u Plzně - řada zemědělců se zde už několik let marně na družstvu marně domáhá milionů korun za své majetkové podíly.

"Jěště spíš těm restituentům bylo vyhrožováno, aby už nic nechtěli," říká pan Vocelka.

Družstvo, které mělo lidi ze zákona už před osmi lety vyplatit, je nyní v konkurzu a jeho majetek přešel na nově vzniklou akciovou společnost. Ta se ale k závazkům vůči restituentům nehlásí.

"Nemám prostě nějaké nečisté svědomí, že bych někoho okradl," říká předseda družstva.

Podobně se vypořádání se zemědělci vyhnuly stovky zemědělských družstev v Česku. Zkrátka převedly majetek na jiné firmy. Odsouzen za to nebyl nikdo. Tisíce restituentů nyní říkají: budeme naše peníze vymáhat na státu.

"Tohle všechno zavinil stát, špatnej zákon, proveditelnost zákona," říká Miroslava Pešková ze svazu zemědělských restituentů.

Ministerstvo zemědělství ale říká, že stát zemědělce odškodnit nemůže.

"Rozhodně by to znamenalo několik miliard ze státního rozpočtu a já jsem přesvědčen, že je správnější, aby to zaplatili ti, na které ten majetek přešel," uvedl Petr Gandalovič, ministr zemědělství.

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu zákona a ta říká: platit by měly nástupnické organizace zkrachovalých zemědělských družstev.

Opozice ale jasně říká, pro to ruku nezvedneme. "Tahle novela dává nálepku všem, že byli zloději," říká Michal Hašek, stínový ministr zemědělství.

Hraje se ale o čas, poškození jsou totiž hlavně staří lidé.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz