Nejvyšší státní zastupitelství neměří všem stejným metrem. Myslí si to někteří čeští právníci. Důkazem může být kauza podvodů kolem společnosti Ostroj Opava. Podle jednoho z advokátů totiž úřad Renáty Vesecké odmítl jeho požadavek vyměnit žalobce této kauzy s tím, že do případu nemůže zasahovat. V kauze vicepremiéra Čunka ale učinil opak.
Ostroj Opava - manažeři firmy připravili podle soudu stát o více než 300 milionů korun. Advokát Miloslav Budirský ale tvrdí, že žalobce neodhalil všechny machinace, a proto se obrátil na Nejvyšší státní zastupitelství.
Na rozdíl od kauzy vicepremiéra Čunka se žádná výměna nekonala. Úřad Renáty Vesecké mimo jiné reagoval takto: „Nejvyšší státní zastupitelství ve věci působit nemůže. Zákon a trestní řád mu umožňují zasahovat jen do věci pravomocně skončených."
„Nevím vůbec o jakou věc se jedná, nemůžu Vám to říct," řekla Renáta vesecká.
O kauze nic neví ani podřízený Vesecké.Člověk, který je pod rozhodnutím podepsaný.
Podle Benešové nežijeme v právním světě
„Tady vidíte klasickou ukázku toho, že nežijeme v právním státě, protože se tady nenakládá stejně pro všechny občany," řekla bývalá nejvyšší státní zástupkyně a současné stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová.
Advokát Budirský nyní namítá, že v kauze mohly sehrát roli vazby manažerů společnosti Ostroj na některé představitele ODS.
„Určitě se nerozhoduje jiným metrem, ale podle důkazů," dodala k případu Vesecká.
Po výměně žalobce v kauze Čunek panuje mezi mnoha žalobci nervozita. Proti Vesecké ale nechtějí veřejně vystupovat. Posílají si mezi sebou tento vtip: Mafián do telefonu říká: "Kašlu ti na advokáta, potřebuju nějakýho dobrýho státního zástupce, kterej mě z toho vyseká."
Ministr spravedlnosti tento týden odmítl kauzy s výměnou žalobců více komentovat.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz