Zpravodajství

Používá státní zastupitelství dvojí metr?

Používá státní zastupitelství dvojí metr?
Zdroj: TV Nova

Nejvyšší státní zastupitelství neměří všem stejným metrem. Myslí si to někteří čeští právníci. Důkazem může být kauza podvodů kolem společnosti Ostroj Opava. Podle jednoho z advokátů totiž úřad Renáty Vesecké odmítl jeho požadavek vyměnit žalobce této kauzy s tím, že do případu nemůže zasahovat. V kauze vicepremiéra Čunka ale učinil opak.

Ostroj Opava - manažeři firmy připravili podle soudu stát o více než 300 milionů korun. Advokát Miloslav Budirský ale tvrdí, že žalobce neodhalil všechny machinace, a proto se obrátil na Nejvyšší státní zastupitelství.

Na rozdíl od kauzy vicepremiéra Čunka se žádná výměna nekonala. Úřad Renáty Vesecké mimo jiné reagoval takto: „Nejvyšší státní zastupitelství ve věci působit nemůže. Zákon a trestní řád mu umožňují zasahovat jen do věci pravomocně skončených."

„Nevím vůbec o jakou věc se jedná, nemůžu Vám to říct," řekla Renáta vesecká.

O kauze nic neví ani podřízený Vesecké.Člověk, který je pod rozhodnutím podepsaný.

Podle Benešové nežijeme v právním světě

„Tady vidíte klasickou ukázku toho, že nežijeme v právním státě, protože se tady nenakládá stejně pro všechny občany," řekla bývalá nejvyšší státní zástupkyně a současné stínová ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Advokát Budirský nyní namítá, že v kauze mohly sehrát roli vazby manažerů společnosti Ostroj na některé představitele ODS.

„Určitě se nerozhoduje jiným metrem, ale podle důkazů," dodala k případu Vesecká.

Po výměně žalobce v kauze Čunek panuje mezi mnoha žalobci nervozita. Proti Vesecké ale nechtějí veřejně vystupovat. Posílají si mezi sebou tento vtip: Mafián do telefonu říká: "Kašlu ti na advokáta, potřebuju nějakýho dobrýho státního zástupce, kterej mě z toho vyseká."

Ministr spravedlnosti tento týden odmítl kauzy s výměnou žalobců více komentovat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz