Zpravodajství

Na trhu práce je rekordní počet volných míst!

Na trhu práce je rekordní počet volných míst!
Zdroj: TV Nova

Nezaměstnaných v Česku neubylo, ale ani nepřibylo. Míra nezaměstnanosti zůstala v srpnu na červencových 6,4 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost na 7,9 procenta. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Na rekordní hodnotu, nejvyšší od počátku sledování v roce 1991, vystoupal počet volných pracovních míst.

Analytici tvrdí, že nezaměstnanost začne klesat až od září. "Až prostě absolventi skoncují definitivně s prázdninami a dámy místo letního pečování o své ratolesti opět zavítají do práce. V říjnu nebo v listopadu čekáme míru nezaměstnanosti pod šesti procenty," řekl analytik Aleš Michl. Za celý letošní rok bude podle něj nezaměstnanost pod sedmi procenty, tedy nejníže od roku 1998.

Vzrostl počet volných míst

Počet míst, které úřady nabízely, vzrostl proti červenci o téměř 9500 na 133 407. Zaměstnavatelé nahlásili celkem 42 265 volných míst. Na jedno tak připadalo 2,8 uchazeče.

Celkový počet lidí bez práce evidovaných na úřadech klesl proti předchozímu měsíci o 3849 na 372 759 nezaměstnaných. Z nich mohlo do práce bezprostředně nastoupit 351 230 lidí, tedy o 3555 méně než ke konci července.

Na špici je Mostecko a Karvinsko

Nejdelší zástup nezaměstnaných je tradičně na Mostecku, kde nezaměstnanost dosáhla 17 procent. Na druhém místě je Karvinsko s 14,7 procenta a Teplicko s 12,2 procenta nezaměstnaných. Naopak nejnižší nezaměstnaností se může pochlubit okres Praha-západ s 1,8 procenta. V sousedním okrese Praha-východ činila nezaměstnanost rovná dvě procenta a v samotném hlavním městě 2,5 procenta.

Na úřady práce se přišlo v srpnu zaregistrovat 43 919 lidí, bylo jich o 5006 méně než v červenci. Naopak 47 768 nezaměstnaných evidenci úřadů opustilo, z toho 28 108 jich nastoupilo do nového zaměstnání.

Ekonomika i platy rostou, má to i svá úskalí

Pokles nezaměstnanosti odráží silný růst ekonomiky, ale další pokles bude narážet na nesoulad mezi nabídkou práce a poptávkou po ni, uvedl analytik České spořitelny David Navrátil. Ministerstvo práce a sociálních věcí spočítalo 133 000 volných pracovní míst, což je od roku 1995 nepřekonané číslo. Mezeru mezi poptávkou a nabídkou se nedaří ani zcela vyplnit dovozem pracovníků ze zahraničí.

"Chybí pracovní síly a to limituje růst domácí ekonomiky," doplnila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Aby zaměstnavatel získal nového zaměstnance, musí častěji než dříve sáhnout k přeplacení konkurence. Platy tak nezadržitelně rostou. Rostoucí útraty lidí pak zvyšují poptávku po zboží a službách.

Podniky by tuto poptávku rády uspokojily, ale nemohou již více vyrábět ani poskytovat více služeb, protože jim chybí zaměstnanci. Trh práce se tak dostává do bludného kruhu, který je výhodný pro zaměstnance, ale nevýhodný pro zaměstnavatele, dodala.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz