Zpravodajství

VIDEO:Videokonference ušetří peníze a čas politiků

VIDEO:Videokonference ušetří peníze a čas politiků

Na našich krajských úřadech startuje malá technická revoluce. Tento týden totiž proběhne vůbec první videokonference, která v jednom okamžiku propojí úředníky ze všech krajů republiky. Díky tomu se ušetří tisíce korun za cestovní náklady.

Zdroj: TV Nova

Koordinátorem projektu se stal Moravskoslezský kraj, který vytvoření celorepublikové sítě zrealizoval. Každý kraj mu na vybudování takzvaného videokonferenčního multipointu poskytl 160 000 korun.

Nápad přišel z Ostravy

Asociace krajů České republiky se na vybudování společné komunikační sítě dohodla loni, kdy pověřila Moravskoslezský kraj řízením celého projektu. "Bylo potřeba vytvořit centrální videoserver, jehož vlastníkem se stal Moravskoslezský kraj se závazkem, že ho bude po dobu pěti let provozovat," řekl vedoucí odboru informatiky na moravskoslezském krajském úřadě Tomáš Vašica.

Například v Plzeňském kraji funguje už dva roky videokonferenční místnost. Komunikuje se díky ní především s Jihočeským krajem. Jihočeši jsou totiž partnerem Plzeňského kraje v rámci regionu NUTS II, díky němuž získávají peníze z evropských programů SROP a ROP. Plzeňský kraj mohl přes videotelefon komunikovat ještě s dalšími čtyřmi kraji, ostatní technologii nepoužívaly. Díky videotelefonům odpadl radním stres a hlavně hodiny a hodiny cest, vysvětlila Kalčíková.

Ušetří se hodně peněz

Videotelefony umožní lidem komunikovat v jedné virtuální místnosti, což sníží hlavně cestovní náklady. Každý kraj vybaví své jednací místnosti kamerami. Na obrazovce se pak zobrazí ve třech plochách přehled všech zúčastněných, detailní záběr právě hovořící člověka i například počítačová prezentace, do níž budou moci jednající interaktivně vstupovat," vysvětlil Vašica.

Úterní generálka

Právě v úterý proběhla v Ostravě historicky první mezikrajskou videokonferenci. Na každém krajském úřadě teď mají speciální místnost s kamerou a monitory. Ty jsou vzájemně propojené.

Díky tomu odpadne složité a nákladné přejíždění úředníků z jednoho konce republiky na druhý. Jedno setkání uspoří až 40 tisíc korun v rámci celé republiky. Navíc videokonference není určená jen pro úředníky. Systém můžou využívat například i záchranáři při krizových situacích.

Vůbec první mezikrajová videokonference proběhne z Ostravy už ve středu 12.září.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz