Zpravodajství

Senioři si bez pečovatelské služby nevědí rady

Senioři si bez pečovatelské služby nevědí rady
Zdroj: TV Nova

Senioři na Jihlavsku, kteří kvůli špatnému sociálnímu systému přišli o pečovatelskou službu, si nevědí rady. O jejich tíživé situaci jsme vám už říkali v Televizních novinách. Pečovatelská služba už nemá peníze a končí se svými službami. Nikdo neví, co bude dál. Místní charita totiž letos dostala na dotacích od státu o 300 tisíc korun méně než loni

Sociální služby krachují. Organizace, které je zajišťují, totiž nemají peníze. Řada starých lidí tak zůstává bez pomoci a odkázána jen sama na sebe.

Od středy bude v téhle situaci 55 starých lidí z Jihlavska, kterým pomáhali zaměstnanci charity. Došly prostředky. Na vině je zákon o sociálních službách, který platí od ledna. Ministerstvo práce a sociálních věcí ho proto chce změnit.

Reportáž vyvolala solidaritu

V úterý se s nimi přišla rozloučit sociální pracovnice ze zdejší charity. Od středy už jim nebude mít kdo domů přinést oběd, nákup nebo léky. Došly totiž peníze.

Většina důchodců prožívají tuto situaci velmi těžce.Po naší reportáži se zvedla vlna solidarity a zájmu lidí o tento problém. Většina z nich chtěla finančně pomoci.

I tak se však nevyřeší všechny problémy, a tak většině ze seniorů, jako například paní Dvořákové z Rohozné, teď musí pomoci rodina.Těm důchodcům, kteří nemají nikoho, nakonec zajišťuje i nadále služby charita. Finančně na to přispívá obec. Dlouhodobě je prý, ale tento stav neudržitelný.

Může za to zákon

Na vině je zákon o sociálních službách, který platí od ledna. Změnil totiž přerozdělování peněz. Kraj prý možná bude moci pomoci, ale nejdříve v listopadu. Musí o tom rozhodnout zastupitelstvo. Pomoc slibuje i ministerstvo práce a sociálních věcí, jenže také ne hned.

Jenže do té doby, budou lidé, kteří jen stěží chodí o berlích odkázáni jen sami na sebe. Problém s novým zákonem má třeba ale i linka bezpečí. Ta se zase potýká s nedostatkem lidí. Zákon totiž zpřísnil podmínky pro pracovníky v sociálních službách a ti se tam teď nehrnou.

Ministerstvo samo přiznává, že systém je špatný a chce změnu
A tak místo plánovaných devíti miliard, už do sociálních služeb muselo přisypat další čtyři miliardy korun a stále to nestačí. Navíc přiznává, že systém rozdělování dotací selhal. I ten by se měl změnit. Jenže změny jen tak rychle nepřijdou, a tak špatný zákon bude působit problémy zřejmě i v příštím roce.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz