Zpravodajství

Ostrava patřila v sobotu vojenské technice, probíhal tam den NATO

Letiště Mošnov se v sobotu proměnilo v centrum nejmodernější vojenské techniky světa. Na Dni NATO představilo sedm členských států Severoatlantické aliance to nejlepší, co ve své zbroji mají.

Neústupní teroristé vězní uvnitř letadla desítky cestujících. Proti nim odstřelovači a protiteroristické komando. I když celá akce vypadala opravdově, byla to jen ukázka na Dni NATO v Ostravě.

K vidění byla nejmodernější technika

Vojenská přehlídka Den NATO v Mošnově na Novojičínsku v sobotu představila nejmodernější armádní techniku sedmi zemí Severoatlantické aliance. Sedmého ročníku se poprvé účastnilo Německo a Španělsko. Po pěti letech se návštěvníkům opět představilo Slovensko, které doplnilo tradiční zahraniční účast Poláků, Američanů a Britů. Letošní ročník byl zaměřený na letectvo, k vidění bylo zhruba 40 strojů.

Premiéra britských letounů

Letošní ročník byl podle pořadatelů ojedinělý leteckou účastí sedmi států Severoatlantické aliance. Na ostravském letišti v Mošnově se návštěvníkům předvedly dva bojové letouny Eurofighter Typhoon F2 britského královského letectva. Bylo vůbec první ve střední a východní Evropě.

Vrcholem letecké přehlídky bylo půlhodinové vystoupení amerického osmičlenného týmu Viper East Demo Team, známého jako Zmije, který létá v nadzvukové stíhačce F-16CJ Fighting Falcon. Americké vojenské letectvo U.S. Air Force totiž letos slaví 60 let od svého založení.

Zásah proti teroristům

Návštěvníci také poprvé viděli společný zásah české a polské protiteroristické policejní jednotky, které předvedli osvobození rukojmých z uneseného letadla. To se u nás nikdy na veřejnosti nepředvádělo.

Další, v pořadí už 8. ročník Dne NATO v Ostravě se uskuteční 20. září příštího roku.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz