Zpravodajství

Drahá auta si milionáři odepíšou z daní

Drahá auta si milionáři odepíšou z daní
Zdroj: TV Nova

Pokud úspěšně podnikáte a chcete proto jezdit také v drahém autě třeba za pět miliónů korun, tak si ho už od ledna budete moci celé odepsat z daní. Vláda totiž v reformě veřejných financí mimo jiné schválila i zrušení limitu jeden a půl miliónu korun pro daňové zvýhodnění služebních aut. Opozice je ale zásadně proti.

Pokud si chce podnikatel pořídit auto na firmu a odepsat si ho z daní, musí se krotit ve svých představách.

"Si můžete odepsat jen 1,5 miliónu korun, zbytek musíte platit z čistého zisku," řekl TV Nova ministr financí Miroslav Kalousek.

Částka 1,5 miliónu sice není malá, ale třeba na tyto automobilové skvosty to rozhodně nestačí. Za ně dáte minimálně několik miliónů korun.

Od ledna bude ale všechno jinak. Vláda limit na pořízení firemního auta ruší.

"Limit deformuje trh a zvýhodňuje některá auta před jinými. Naší politikou není deformovaný trh, ale dát rovné podmínky všem," uvedl Kalousek.

Podnikatelé si tak budou moci koupit i sporťák nebo tuto luxusní limuzínu s deštníkem ve dveřích a nekoukat na cenu. Ať si stojí třeba 10 miliónů, dají to do nákladů jako auto nutné k reprezentanci.
Opozice to ale považuje za nesmysl. Podle ní si mohou podnikatelé auta na úrovni koupit už teď a vejít se přitom do limitu 1,5 miliónu.

Na vládu se rozčiluje, že zatímco obyčejným lidem utahuje opasky, nejbohatším dává podobné dárečky.

"Je to reforma šampaňského a kaviáru," řekl TV Nova šéf ČSSD Jiří Paroubek.

To ale vláda odmítá. Tvrdí, že státní pokladna na zrušení limitu vydělá. Firmy si podle ní sice sníží daň z příjmu, ale naopak odvedou víc na DPH. To je totiž u luxusních aut logicky vyšší než u těch do 1,5 miliónu. Jestli to tak ale skutečně bude, to se ukáže nejdříve za rok.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz