Zpravodajství

Americký radar na Marshallových ostrovech: vyroste podobný v Brdech?

Americký radar na Marshallových ostrovech: vyroste podobný v Brdech?
Zdroj: TV Nova

Je radar, který by měl stát v Brdech, bezpečný? Náš reportér se pokusil najít odpověď přímo na Marshallových ostrovech, kde tento radar - už stojí. A má za sebou devět let testů, jak působí na své okolí.

Neštěká, nekouše, přesto z něj mají na Brdsku hrůzu. Radar, se kterým se počítá do tamního vojenského prostoru, zatím nenápadně dřepí na tichomořské americké základně.

Úkolem obřího radaru je vyslat k případnému nepřátelskému objektu na obloze paprsek elektromagnetického vlnění. Ten zjistí jeho velikost, tvar, rychlost a polohu a informace předá raketám, které by ho měly na jejich základě sestřelit.

Ochránit má i velkou část Evropy včetně Česka.

Měli bychom jásat, že může být v Česku, zdálo by se. Nejen lidé v okolí Brd se ale bouří.

"Jednak je to bezpečnostní aspekt, ale to není to nejpodstatnější. Nejdůležitější je mezinárodní dopad na občany ČR a na celou Evropu - tzn. hrozba nového kola zbrojení," řekl starosta Trokavce Jan Neoral.

Ochrana proti Teheránu

Američané námitky rozhánějí. Systém má podle nich chránit výhradně před režimy typu Severní Korea nebo Írán.

Na Kwajaleinu všichni přesvědčují, že tamní obyvatelé mají i přes přítomnost radaru stejný počet končetin jako kdekoliv jinde.

Technici tvrdí, že anténa míří nad obzor a tak na lidi ani lodě paprsek dopadnout nemůže.

Pokud se Česko nakonec rozhodne pro radar, usadí se v Brdech podobný exemplář. Jen dostane nové počítače.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz