Zpravodajství

Ďáblova Bible se stěhovala

Ďáblova bible - největší rukopisná kniha světa, považována za jeden z nejcennějších středověkých rukopisů zachycujících tehdejší vědění, se v neděli stěhovala do trezoru v pražském Klementinu. Za třicetileté války v sedmnáctém století ji z českých zemí ukradla švédská vojska. Kniha váží 75 kilogramů.

Stěhování probíhalo za přísných bezpečnostních opatření. Informovala o tom Kateřina Nováková z tiskového oddělení Národní knihovny ČR.

Při cestě z letiště do centra Prahy proto přepravní auto s Ďáblovou biblí doprovázely čtyři další vozy, z nichž dva byly plné ozbrojených policistů. Při vykládání svazku na nádvoří Klementina střežili pracovníci bezpečnostní agentury všechny vchody do areálu.

Bedna s knihou má klimatizaci

Při transportu ze Švédska byla kniha uložena ve speciální klimatizované bedně, která udržovala stálou teplotu a vlhkost. Nyní se svazek bude v sídle Národní knihovny několik dní aklimatizovat a poté jej tamní pracovníci přemístí do speciální trezorové místnosti.

Tam si jej návštěvníci Klementina budou moci prohlédnout od 20. září do 6. ledna příštího roku. Potom se svazek vrátí do Švédské královské knihovny ve Stockholmu.

Ďáblova bible, latinsky Codex gigas, vznikla na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Jde o knihu úctyhodnou nejen obsahem, ale i podobou - ve středověku byla přirovnávána k sedmi divům světa.

Váží 75 kilogramů, dřevěné desky knihy měří 900 krát 505 milimetrů. Bibli provází legenda, podle níž ji za jedinou noc napsal s pomocí ďábla mnich kající se z těžkého hříchu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz