Zpravodajství

VIDEO: Oridnace praktických lékařů zůstanou zavřené

VIDEO: Oridnace praktických lékařů zůstanou zavřené

Téměř osmdesát procent praktických lékařů v Česku ve středu na protest uzavře své ordinace. Připojí se k nim navíc i řada dětských doktorů. Lékařům se nelíbí systém úhrad za zdravotní péči a limitů jednotlivých pojišťoven na léčení pacientů.

Středeční lékařské protesty podpoří podle organizátorů valná většina praktiků a pediatrů. Podle průzkumu Sdružení praktických lékařů se zavře 80 procent ordinací praktiků pro dospělé a dorost, v některých místech i více.

"Například Karlovarsko, Most a Zlín hlásí téměř stoprocentní účast," řekl serveru nova.cz předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. Svou troškou do mlýna podle něj přispějí i někteří dětští lékaři, jejich zastoupení v číslech si ale netroufnul odhadovat.

Proč chtějí lékaři protestovat?

"Proč protestujeme, když vlastně probíhají jednání s pojišťovnou? No proto, že kdybychom neprotestovali, jednání by skončila už 3. září a nic víc by už se kolem problémů, které lékařskou obec pálí, nedělo," řekl nám Šmatlák.

"Důvody středeční stávky jsou hned dva. Za prvé se nám nelíbí návrh regulace, která stanovuje limity na pacienta. Ať už je to množství léků na jednu hlavu, nebo poskytnuté péče. Všeobecně chápeme, že regulace je potřeba. Tak jak to navrhuje pojišťovna je to pro nás nepřijatelné. Nutí nás to dělat rozdíly co do kvality poskytované péče u pacientů různých pojišťoven. Takže buď ošidíme pacienta v rozsahu poskytnuté péče a léků, nebo budeme obcházet nařízení pojišťovny. Obojí je nepřijatelné," doplnil pro náš server předseda Šmatlák.

Druhým důvodem jsou podle něj peníze, které je pojišťovna ochotna za poskytnutou péči lékařům platit. Praktici chtějí od zdravotních pojišťoven více peněz, jinak prý hrozí krach primární péče.

Nároky praktiků na lepší peníze nezpochybňuje ani ministerstvo zdravotnictví. Pojišťovny jsou prý ochotny vyjít jejich požadavkům vstříc.

Akutní případy ošetří

Organizátoři protestů ujišťují, že pro akutní případy zajistili spolehlivou náhradní péči. "I když zůstanou ordinace zavřené celý den, pacienti s akutními případy ošetřeni budou," řekl Šmatlák. "Navíc budou v ordinacích sestry, které pacientům poskytnou náležité informace o náhradní péči, a na dveřích budou informační letáky, kde se pacienti dozvědí jednak o důvodech stávky a také to, která ordinace v lokalitě zajišťuje náhradní akutní péči," doplnil Václav Šmatlák.

Hrozí kolaps primární péče

"Vysoká kvalita a široká dostupnost zdravotní péče jsou dosahovány na úkor zdravotníků, jejichž práce není adekvátně zaplacena," upozorňuje představenstvo stavovské organizace na svém webu. Podle něj pacientům hrozí, že praktici odmítnou podepsat smlouvy s pojišťovnami a živelně přejdou na pokladenský systém: to znamená, že budou vybírat za ošetření peníze v hotovosti a pacienti si pak budou muset vystavené účty nechávat dodatečně proplácet v pojišťovnách.

Výdaje za péči poskytovanou praktiky a pediatry představují 8,5 miliardy korun za rok, tedy 4,7 procenta výdajů zdravotních pojišťoven. Pro srovnání - jen za léky na recept dají pojišťovny 38 miliard korun ročně. "Zvýšení příjmů praktických lékařů o 20 procent by zvýšilo výdaje pojišťoven o pouhé jedno procento," uvádí ČLK.

Celý minulý týden věnovali lékaři vyjednávání s představiteli pojišťoven, a to "za vstřícné podpory státní správy". "Byla znát dobrá vůle po dosažení rozumného řešení v otázce úhrad. Možná už ve středu budeme moci našim členům vyslat určitý pozitivní signál," řekl serveru nova.cz předseda sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Protesty budou pokračovat

Podle lékařů se tak může stát, že se pacientům se stejnou diagnózou dostane péče na různé úrovni. Pokud se lékaři s pojišťovnami nedohodnou, nevylučují další protesty ani v budoucnu.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz